ایرنا/ مدیر اداره امور عشایری شیروان گفت: کاهش بارندگی و خشکسالی موجب شده است تا آب آشامیدنی یک هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری این شهرستان خراسان شمالی در دهستان تکمران واقع در بخش سرحد با تانکر تامین شود.

علی ابراهیمی، مدیر اداره امور عشایری شیروان اظهار کرد: عشایر این منطقه سال های گذشته به دلیل بارندگی های مناسب و فراوانی آب، مشکلی در این زمینه نداشتند اما امسال به علت کاهش نزولات جوی با مشکل آب آشامیدنی مواجه شده اند.
وی افزود: روزانه چهار تانکر با ظرفیت ۱۰ هزار لیتر آب آشامیدنی برای تامین نیاز آبی عشایر و همچنین ۱۵۰ هزار راس دام سبک آنها فرستاده می شود.
مدیر اداره امور عشایری شیروان بیان کرد: آبرسانی سیار به عشایر این منطقه از محل قرارداد منعقد شده با شرکت آب منطقه ای استان در محل ایستگاه برداشت از پایین دست مخزن سدها انجام می شود.
ابراهیمی گفت: در صورت نبود بارش مناسب در ماه های آتی با کمبود آب آشامیدنی برای این قشر از جامعه مواجه خواهیم شد.
وی افزود: اینک یک ایستگاه برداشت آب در دهستان تکمران با اعتبار سه میلیارد ریال احداث شده است که  باید به مجموعه  شبکه آب شهرک امام رضا(ع) و سجادآباد این شهرستان متصل شود  ولی به دلیل کمبود آب در شبکه، تاکنون این کار انجام نشده است.
مدیر اداره امور عشایری شیروان گفت: از شرکت آب و فاضلاب استان انتظار می رود اجازه برداشت آب را در ایستگاه تکمران بدهند تا مشکل کمبود آب شرب و دام عشایر در میان بندها برطرف شود.
ابراهیمی گفت: در راستای حمایت از قشر تولید کننده عشایر از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سال گذشته، یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال برای تامین آب عشایر این شهرستان تخصیص داده شدکه این اعتبار برای آب رسانی عشایر میان بندهای حومه و دهستان تکمران بخش سرحد این شهرستان  که ۹۰ درصد آنان دام خود را به ته چرهای کشاورزی می برند هزینه خواهد شد.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today