ایرنا/ رئیس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین گفت: عملیات جونده کشی برای پیشگیری و کنترل بیماری سالک در این شهرستان انجام شد.

دکتر رضا منصوری، رئیس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین بیان داشت: عملیات جونده کشی با استفاده از طعمه اجرا می‌شود و هدف کلی از آن، پیشگیری و کنترل بیماری سالک و هدف فرعی آن نابودی جوندگان وحشی مخزن بیماری سالک در کانون‌های شهری و روستایی است.
وی اظهار داشت: عملیات جونده کشی در روستاها و مناطق حاشیه شهرستان و کانون‌های آلوده انجام شده همچنین سمپاشی محیطی نیز از هفته آینده برای مقابله با سالک انجام می‌شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان قصرشیرین یادآور شد: لایروبی کانال‌ها، جمع آوری زباله‌های شهری و روستایی و دفن بهداشتی، جونده کشی و کنترل و جمع آوری سگ‌های ولگرد همگی رابطه مستقیم با بیماری سالک دارد.
منصوری اضافه کرد: سالک یک بیماری قابل کنترل است و رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دارد لذا عموم مردم به خصوص روستاییان باید مراقبت کنند تا سگ‌های ولگرد در اطراف منازل آنها جمع نشود.
وی گفت: مردم همچنین مراقب باشند که جوندگانی مانند موش در حیاط منازل آنها نباشد تا شاهد افزایش بیماری سالک نباشیم.
منصوری تاکید کرد: آموزش اصولی برای آشنایی بیشتر روستاییان با بیماری سالک و راه‌های مقابله با آن نیز بطور مداوم در دستور کار است.                                بیماری سالک که نوع خشک آن بیشتر در نواحی گرمسیر شیوع پیدا می‌کند با زخم تاول شکل و بدون درد همراه است که با توجه به درمان بسیار سخت آن رعایت مسایل بهداشتی و پیشگیری مهمترین راهکار مقابله با آن است.
بیماری سالک از طریق گزش برخی گونه‌های پشه خاکی آلوده بسیار کوچک که به اندازه یک سوم پشه‌های معمولی است انتقال می یابد و محل زندگی این پشه در جاهای تاریک، سایه و مرطوب مانند لانه موش های صحرایی، اطراف زباله ها، نخاله های ساختمانی و شکاف در و دیوارها است.
جمع آوری و دفع صحیح زباله ها، نخاله های ساختمانی و کودهای حیوانی، بهسازی محیط و ترمیم شکاف ها و حفره های موجود در دیوارهای مناطق مسکونی و محل نگهداری دام و استفاده از پماد یا قلم دفع کننده حشرات از جمله راه های پیشگیری از ابتلا به سالک است.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق، ۲ مرز رسمی فعال خسروی و پرویزخان دارد.
قصرشیرین دارای ۲ بخش سومار - نفت شهر و بخش مرکزی است که بخش مرکزی این شهرستان دارای ۲۸ روستای خالی از سکنه و ۲۵ روستای دارای سکنه است.

آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today