ایسنا/ به گفته‌ رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران بوشهر «وضعیت کارگران به مرز هشدار رسیده است تا جایی که یک گونی برنج را برای مصرف سه ماه خود استفاده می‌کنند و با حذف بسیاری از اقلام از سفره خود به نان‌خوری رسیده‌اند!»

سهام کارگر، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران بوشهر با اشاره به دو برابر شدن مشکلات و مسائل کارگران، عنوان کرد: اگر سال گذشته کارگران ۴۰ درصد مشکلات اساسی داشتند، امسال مشکلاتشان دو برابر شده و به ۸۰ درصد رسیده است. برای نمونه پیمانکاران نیروهای بومی را نمی‌خواهند و در استان بوشهر مورد داشته‌ایم که پس از عوض شدن پیمانکار یک پروژه، تمام نیروهای بومی اخراج و بیکار شده‌اند و برای حل این مشکل پیگیری‌های زیادی با نمایندگان و مسئولان انجام دادیم اما موضوع حل نشد.

مشاغل خدماتی و سطح پایین نفت سهم بوشهری‌ها
وی عنوان کرد: متاسفانه برخی مدیران غیربومی مشکلات زیادی را به وجود آورده‌اند، چنانچه بخواهیم از دیدگاه کارگری ببینیم، در منطقه عسلویه و پارس جنوبی بسیاری از نیروهای غیربومی بر سر کار هستند و مشاغل سطح بالا در دست نیروهای غیربومی و مشاغل خدماتی و سطح پایین سهم بوشهری‌ها است.
رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران در بوشهر اظهار کرد: یکی از مواردی که باید پیگیری و بررسی بیشتری در خصوص آن انجام می شد طرح حذف دفترچه است که البته این اقدام تجمع در شعب تامین اجتماعی را کاهش داده؛ اما برای کارگران مشکلاتی در بر داشته، چون جامعه کارگری به دلیل شرایط جسمی و خاص خود به پزشکان تخصصی نیاز دارند؛ اما متاسفانه زیرساخت‌ها برای این طرح فراهم نبوده است و در مراجعه به پزشک دچار مشکل شده‌اند.
کارگر افزود: با توجه به وضعیت کرونا و مشکلات ناشی از آن، یکی از مشکلات اساسی همین وضعیت پزشک و بیمه بوده است.

عدم تناسب درصد افزایش حقوق کارگران با نرخ تورم
این فعال حوزه کارگری با اشاره به وضعیت معیشتی این قشر خاطرنشان کرد: بوشهر از جمله استان‌های با تورم بسیار شدید و جزو شهرهای گران کشور است و عدم تناسب درصد افزایش حقوق با نرخ تورم نیز، زندگی و معیشت کارگران ضربه وارد کرده است.
به گفته وی برخی از کارفرماها با افزایش تولید دست به تعدیل نیروهای خود می‌زنند و این باعث بیکار شدن بخشی از جامعه کارگری می‌شود.

کاهش تولید و به خطر افتادن معیشت کارگران
رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران بوشهر می‌گوید: برخی شرکت‌ها در مناطق ویژه و یا شهرک‌های صنعتی با ۱۰ یا ۲۰ درصد ظرفیت تولید کار می‌کنند، چراکه از افزایش کالا در بازار و ارزان شدن آن می‌ترسند و باز هم در این میان آسیب و زیان زیادی متوجه کارگران است و معیشت آنان به خطر می‌افتد.
سهام کارگر تصریح کرد: با شناسایی کارگران، به ویژه کارگران ساختمانی که به دلیل تورم و افزایش قیمت بی سابقه مصالح ساختمانی و کاهش ساخت‌وسازها کم‌کار شده‌اند سعی کردیم در قالب کمک‌های مومنانه آنان را یاری دهیم اما این کافی نیست.

وضعیت کارگران به مرز هشدار رسیده است
این فعال حوزه کارگری تاکید کرد: وضعیت کارگران به مرز هشدار رسیده است تا جایی که یک گونی برنج را برای مصرف سه ماه خود استفاده می‌کنند و با حذف بسیاری از اقلام از سفره خود به نان‌خوری رسیده‌اند. مخصوصاً در استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی و قطب اقتصادی کشور نباید شاهد این اتفاق باشیم.
وی ادامه داد: شرایط کارگران نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و متاسفانه حتی با وجود بخشنامه‌ها و جلسات متعدد، مشکلات کارگران بیشتر و بیشتر شده است.


آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar