ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه به رغم کاهش آمار بیماران سرپایی کرونایی، گردش ویروس در استان همچنان بالا است، گفت: درصورتی که تست و رهگیری انجام نمی گرفت، این آمار بسیار روند صعودی تر داشت.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه استان در بخش بستری نوسانات قابل توجهی دارد، اظهار کرد: پیش بینی می شود روند بستری ها طی روزهای آینده نزولی شود.
وی با بیان اینکه به طور میانگین روزانه بین ۱۱۰ تا ۱۰۵ بیمار در بیمارستان های استان بستری می شوند، ادامه داد: شب گذشته شمار بستری ها به ۸۸ نفر و اشغال تخت هم به زیر ۷۰۰ رسیده که امیدواریم این روند کاهشی طی هفته های آینده تداوم یابد که این مهم در گرو همکاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت دستگاه‌های متولی است.
این مسوول با اشاره به اینکه شمار سرپایی های مراجعه کننده کرونایی نیز نسبت به هفته های گذشته روند نزولی یافته است، ادامه داد: بر این اساس در هفته چهارم فروردین امسال بیش از ۱۸ هزار بیمار مشکوک به مراکز سرپایی استان مراجعه کردند که این میزان در هفته اول اردیبهشت به ۱۶ هزار و ۵۵۸ نفر رسید.
وی روند کاهشی در بخش سرپایی استان را تدریجی و کاهش یابنده عنوان کرد و گفت: این روند کاهشی شروع یک حرکت بود که با توجه به تجارب استان خوزستان احتمال بازگشت به سمت پیک وجود دارد.
قزلباش با بیان اینکه همچنان اقدامات کنونی برای مقابله با کرونا باید با جدیت در رعایت پروتکل ها، اعمال محدودیت ها، پیگیری و رهگیری بیماران و ساماندهی بستری ها اعمال شود، افزود: خوشبختانه با روند کاهشی بیماری استان بحث آزمایشها به شدت قبل با همکاری بهداشت و سپاه رهگیری ها در حال انجام بوده که نشان می دهد به رغم روند کاهشی در سرپایی ها، گردش ویروس بالا است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: بر این اساس باید گفت، میزان پی سی آر در شهر ابهر به دلیل گردش بالای ویروس روند افزایشی، دارد به عبارتی این میزان پی سی آر مثبت بالا است بطوری که در هفته گذشته ۵۷.۸ درصد بود که این عدد هفته دوم ماه جاری به رقم ۷۷.۲ درصد رسیده است.
وی اضافه کرد: این میزان در ایجرود از ۶۱ درصد به بیش از ۷۲ درصد در هفته دوم ماه جاری، خرمدره ۷۹ درصد، زنجان بالای ۵۰ درصد، سلطانیه ۷۰ درصد، طارم ۷۲ درصد، ماهنشان به ۶۰ درصد رسیده است.
قزلباش با اشاره به برگزاری مراسم شب‌های قدر طبق مصوبات ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: به مردم توصیه می‌شود که تا حد امکان از طریق صداوسیما و فضای مجازی از شب‌های قدر، فیض ببرند اما در صورت حضور در مراسم باید سه شرط فضای باز، حداکثر زمان مراسم ۱.۵ ساعت و تعداد محدود جمعیت، رعایت شود.

  
  

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today