سیمان خبر/ مدیرعامل سیمان دشتستان گفت: متاسفانه در سال جدید برخلاف درخواست انجمن سیمان، افزایش ۸۰ هزار تومانی را برای هر تن در نظر گرفتند که البته با توجه به اینکه چند ماه بیشتر به پایان دولت نمانده است، این اتفاق قابل پیش‌بینی بود.

علی بیگی، مدیرعامل سیمان دشتستان با بیان اینکه قیمت تمام قطعات چند برابر شده است، اظهار کرد: اگرچه این افزایش قیمت به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی افزایش هزینه‌ها نیست، اما همین‌که افزایش قیمت به دولت بعدی موکول نشد، جای خرسندی است و این احتمال وجود دارد که در دولت آینده بازهم افزایش قیمت داشته باشیم.
این تولیدکننده در پاسخ به  این سوال که با توجه به حضور دلالان در صنعت سیمان و افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها در بازار چه راهکاری برای حذف آنها وجود دارد، می‌گوید: در قانون تجارت دلال تعریف ‌شده است و نباید دلال را کلمه مذمومی بدانیم، زیرا در دوران رکود همین افراد به صنعت کمک کرده‌اند. زمانی که چند ماه تولید به خاطر قطع برق و گاز تعطیل ‌شده و شرکت‌ها قادر به پرداخت هزینه‌های خود نیستند، همین افراد چند هزار تن را پیش‌خرید می‌کنند؛ اما علت اینکه برخی از مسیر خود خارج ‌شده‌اند، به خاطر ناکارآمدی سیاست‌های دولت است.
بیگی با بیان اینکه چند استان از جمله بوشهر با کمبود سیمان مواجه شده‌اند، تصریح می‌کند: عامل‌های سیمان نمی‌توانند سیمان را انبار کنند و به بازار عرضه نکنند و در واقع هیچ نقشی در کمبود سیمان یا گرانی آن ندارند. از طرفی تولیدکننده هم با تمام ظرفیت و با قیمت مصوب در حال تولید است، اگرچه یکی از علل این کمبود صادرات سیمان است، اما علت عمده کمبود سیمان، رانت پروژه‌های دولتی است. به‌طور مثال ما روزانه به یک پروژه ۱۰ تریلی سیمان می‌دهیم درحالی‌که به‌طور مداوم کار نمی‌کنند و بخش زیادی از این سیمان دریافتی را در بازار آزاد می‌فروشند. استانداری‌ها هم متوجه این وضعیت شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه کارخانه‌های سیمان و فولاد نمی‌توانند با کمتر از ظرفیت کار کنند، ادامه می‌دهد: متاسفانه شاهد ضعف نظارت در بازار سیمان هستیم. جالب اینجاست که برای کنترل بازار به ما نامه زده‌اند که هزینه اجاره دو خودرو به‌علاوه هزینه دستمزد دو نفر را باید پرداخت کنید چون می‌خواهیم بر فعالیت شما و بازار سیمان نظارت کنیم و چنانچه تخلفی کردید این افراد گزارش آن را به مراجع ذی‌صلاح ارائه کنند.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar