یزدرسا/ رئیس اتحادیه طلا و جواهرات استان یزد گفت: به علت کرونا و وضعیت بد اقتصادی جامعه، صنعت طلا سازی در آستانه تعطیلی کامل می باشد.

محمدرضا نوری زاده، رئیس اتحادیه طلا و جواهرات استان یزد با اعلام اینکه کارگاه‌های طلاسازی استان یزد به علت کرونا و همچنین شرایط بد اقتصادی مردم در آستانه تعطیلی کامل است، اظهار کرد: در این شرایط اقتصادی با توجه به اینکه طلا جز ملزومات زندگی نبوده و اولویت اول خانواده ها تامین مایحتاج زندگی می باشد، تقریبا هیچ دغدغه و تقاضایی برای خرید طلا وجود ندارد.
وی ادامه داد: اکثر کارگاه‌های طلاسازی در یزد که قبلا با تعداد قابل توجهی نیرو مشغول به فعالیت بودند در حال حاضر یا به صورت کامل تعطیل شده یا اینکه تمام نیروهای آن کارگاه اخراج و صاحب کارگاه به صورت تنها مشغول به فعالیت می باشد.
نوری زاده با اشاره به اینکه کرونا وشرایط بد اقتصادی باعث شده برخی از صاحبان کارگاه‌های طلا سازی که قبلا خود دست نیازمندان متعددی را می گرفتند حال خود نیازمند شوند تصریح کرد: عملا بازار طلا دچار رکود است و کاهش و افزایش قیمت طلا بر روی این رکود هیچ تاثیری ندارد و شاید در طول ماه، حتی یک خرید و فروش نیز صورت نگیرد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهرات استان یزد با ذکر اینکه اصناف یزدی شرایط حاکم بر کشور را از لحاظ شرایط اقتصادی و بیماری کرونا درک می‌کنند و نهایت همکاری را با مسئولین در این زمینه داشته اند ابراز کرد: در حال حاضر محدودیت های کرونایی باعث شده مغازه های طلافروشی تا ساعت ۱۴ بیشتر باز نباشند که این موضوع هم بر کسادی بازار طلافروشان تاثیر داشته زیرا که عملا مغازه ها در یزد حدود ۹ الی ۹ونیم در یزد باز می شود و زمان فروش حداقل ترین زمان ممکن است.
وی یکی دیگر از مشکلات کارگاه‌های طلاسازی را قانون مالیات بر ارزش افزوده دانسته و اظهار کرد: این قانون هیچ کمکی نه به اقتصاد کشور می کند و نه به واحدهای صنفی و حتی در نقطه مقابل باعث شده عده ای سودجو و کلاهبردار از این قانون سوءاستفاده کرده و اقدام به دایر کردن کارگاه‌های غیرقانونی بکنند و طلاهای قلابی را به مردم بفروشند که نمونه های آن در سطح شهر فراوان مشاهده میشود.
رئیس اتحادیه طلا و جواهرات یزد در پایان تصریح کرد: اکثر کارگاه‌های طلاسازی یزد تعطیل و یا غیرفعال شده اند و اگر کارگاهی همچنان دایر است در حال خرج کردن از سرمایه خود است زیرا دیگر در این بازار خرید طلا دغدغه هیچ خانواده ای نیست.


 

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today