ایرنا/ رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل گفت: ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبور عسل استان اردبیل در ایام زمستان گذرانی سال گذشته و در روزهای نخست سال جاری تلف شده است.

رسول حمزه‌ای، رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل با اشاره به بروز تلفات در میان کلنی همه زنبورداران استان اظهار کرد: تلفات زنبورعسل در ایام زمستان گذرانی در سال‌های گذشته بسیار ناچیز و کم بود ولی امسال تلفات در جمعیت کلنی‌های زنبورداران استان غیرمتعارف و بسیار زیاد بوده است.
وی آخرین آمار کلنی‌های زنبور عسل استان را بیش از ۴۵۵ هزار کندو ذکر و بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد تلفات این کلنی‌ها رقم بالایی است و هنوز علت اصلی این میزان تلفات غیرمتعارف مشخص نشده و زنبورداران هم اطلاع دقیقی از این میزان تلفات ندارند ولی شواهد نشان می‌دهد که بیماری نوزما، نوع تغذیه، کنه زنبور عسل، تغییرات اقلیمی، شرایط محیطی و دمای به نسبت گرم ماه‌های گذشته علت این تلفات بوده است.
رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل اضافه کرد: کارشناسان دامپزشکی استان در حال بررسی علت تلفات در جمعیت زنبور عسل استان اردبیل هستند و نتیجه قطعی پس از بررسی‌های کارشناسی مشخص و اعلام خواهد شد.
وی جایگزینی تلفات اتفاق افتاده در زنبورستان‌های استان اردبیل را با توجه به خشکسالی حادث شده در استان بسیار سخت خواند و ادامه داد: برخی از زنبورداران استان با تلفات اتفاق افتاده و نیز بالارفتن هزینه تولید عسل، فعالیت در این عرصه را رها و تعطیل کرده‌اند.
حمزه‌ای، با اشاره به تداوم شرایط خشکسالی و احتمال خسارت بیشتر زنبورداران در ماه‌های آینده گفت: در پاییز و زمستان سال گذشته بویژه در ۱.۵ ماه سال جاری بارندگی مناسبی در مناطق نگهداری زنبور عسل استان اتفاق نیفتاده و با توجه به فقر مراتع و نبود شهد و گرده گل کافی، شرایط سختی برای زنبورداران پیش آمده است.
وی همچنین تغذیه با شکر ملکه و کلنی‌ها در ایام پیش رو و قبل از آغاز فصل تولید عسل را نیاز کنونی جامعه زنبورداران استان ذکر کرد و افزود: افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی به خصوص برابر کردن قیمت شکر تحویلی به زنبورداران با شکر تحویلی به صنعت شیرینی و شکلات و قنادی‌ها اجحاف در حق این جامعه تولیدی است.
رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل خواستار تحویل شکر به زنبورداران به قیمت شکر تحویلی به شهروندان شد و گفت: تولید عسل با چند برابر شدن هزینه خرید شکر، دارو، موم، کندو، حمل و نقل و دستمزد کارگر برای زنبورداران دیگر مقرون به صرفه نیست.
وی همچنین با اشاره به کاهش میزان صادرات و حتی مصرف داخلی عسل پس از شیوع کرونا بیان کرد: ستاد تنظیم بازار کشور باید برای تامین نهاده‌های تولید عسل در کشور تصمیم اساسی اتخاذ کند.
حمزه‌ای همچنین نگهداری زنبورعسل در استان اردبیل با هزینه‌های جاری کنونی را بسیار سخت عنوان و بیان کرد: هم اکنون سه هزار و ۳۰۰ خانوار به صورت مستقیم و حدود یک هزار خانوار نیز به صورت غیرمستقیم در تولید عسل در استان اردبیل مشغول به کار هستند ولی با ادامه وضع موجود، همه این افراد متضرر خواهند شد.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today