ایانا/ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از اصلاح و احیای 1165 اصله درخت گردو با ارقام پر بازده در این شهرستان خبر داد.
 
کاووس همتی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت بیان کرد: برای این منظور ۳۷۰۰ چشمه پیوندک از رقم زود بازده چندلر و ارقام  گرده زا مانند فرنور و فرانکت استفاده شده است.
او با بیان اینکه بهترین زمان پیوند در شهرستان مرودشت اول فروردین ماه است، اظهار کرد: پیوند درختان از تاریخ پنجم فروردین آغاز شد و تا دوم اردیبهشت ماه ادامه داشت.
همتی بیان کرد: عملیات پیوند توسط یک گروه سرشاخه کار حرفه ای از تویسرکان همدان و  مورد تایید سازمان جهاد  کشاورزی استان فارس و یک گروه هم از تعاونی باغداران دشتک صورت گرفته است که علاوه بر مرودشت در شهرستان های شیراز، بیضا و خرامه نیز سرشاخه کاری کرده اند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با بیان اینکه حدود ۷۰۰ هکتار باغ گردو در شهرستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: سرشاخه کاری این درختان از سال ۹۸ آغاز شده و تاکنون بیش از ۵۰ هکتار  سرشاخه کاری شده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: باردهی این پیوندها از سال سوم و باردهی اقتصادی از سال پنجم به بعد خواهد بود.
همتی با اشاره به اینکه ارتفاع زیاد درختان قدیمی، عدم توانایی برداشت و باردهی پایین درختان گردوی قدیمی از دلایل سرشاخه کاری دانست و افزود: هدف از عملیات سرشاخه کاری، جایگزینی ارقام کم بازده و حساس با ارقام مقاوم به سرما و آفات و قابلیت بازده اقتصادی بالا است.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday