مهر/ مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر از افزایش احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در استان بوشهر خبر داد و خواستار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شد.

مرتضی بحرانی، مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر اظهار کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که نشانه درمانگاهی مشهودی در دام‌های آلوده ندارد.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل اقدامات دامپزشکی صرفاً به‌منظور تأمین بهداشت جمعیت انسانی و متعاقب گزارش وقوع بیماری در انسان، آغاز می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر افزود: با توجه به افزایش احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال همزمان با فصل فعالیت مخزن بیماری(کنه‌ها)، ضروری است به‌ویژه گروه‌های در معرض خطر شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه‌ها، قصابان، کشاورزان و به‌خصوص روستاییان و عشایر که به نحوی با دام سروکار دارند، با جلوگیری از رفتارهای مخاطره‌آمیز مراقب سلامتی خود باشند.

خودداری از کشتار دام در خارج از کشتارگاه‌ها
بحرانی با تاکید بر لزوم خودداری از کشتار دام در خارج از کشتارگاه‌ها، تصریح کرد: رعایت اصول بهداشتی و استفاده از وسایل حفاظت فردی توسط کارکنان زنجیره کشتار، انتقال و عرضه‌کنندگان گوشت ضروری است.
وی خواستار نگهداری لاشه حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از استحصال در اتاق سرد در کشتارگاه شد و اضافه کرد: از خرید گوشت‌های بدون مهر دامپزشکی و مصرف گوشت تازه باید خودداری شود.
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر تاکید کرد: گوشت خریداری‌شده باید به مدت حداقل ۲۴ ساعت در یخچال صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد، نگهداری و سپس، مصرف شود.

خودداری از مصرف جگر به‌صورت خام
وی ضمن تاکید بر خودداری از مصرف جگر به‌صورت خام، گفت: جگر خریداری‌شده باید به مدت حداقل ۴۸ ساعت در یخچال صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد، نگهداری و سپس، مصرف شود.
بحرانی بیان کرد: استفاده از دستکش، هنگام خرد کردن گوشت در مراکز عرضه و نیز منازل و اجتناب کودکان و روستاییان و دامداران از بازی و یا لمس کنه‌های ماده تخم‌ریزی کرده ضروری است.
وی با تاکید بر خودداری از جدا و له‌کردن(کشتن) کنه‌ها توسط شیردوشان و دامداران، خواستار خودداری از پشم‌چینی دام‌ها، بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده شد.
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر اظهار کرد: اجتناب از استراحت در مراتع و کوهستان‌ها بدون استفاده از وسایل ایمن از دیگر موارد بهداشتی است.

 

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar