تسنیم/ فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان قزوین گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قزوین آنچنان که باید اثرگذار نیست و ۱۹ درصد تا نقطه مطلوب و تاثیرگذار فاصله داریم.

منوچهر حبیبی فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان قزوین با بیان اینکه استان جزو منطقه زرد رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا در کشور است، اظهار کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قزوین 71 درصد است که اگر چه نسبت به معدل کشوری رقم قابل قبولی است، اما آنچنان که باید اثرگذار نیست و 14 درصد تا نقطه مطلوب و تاثیرگذار یعنی 90 درصد فاصله داریم.
وی میزان استفاده از ماسک در محیط‌ها و فضاهای عمومی استان را 69 درصد عنوان و اضافه کرد: بنابراین 31 درصد مردم قزوین از ماسک بهداشتی استفاده نمی‌کنند که این موضوع می‌تواند آنها را به ناقل بالقوه ویروس کرونا برای انتقال آن به دیگر افراد تبدیل کند. نکته دیگر اینکه بیشتر کسانی که ماسک نمی‌زنند، جوان‌ها و نوجوانان هستند که ممکن است بیمار نشوند؛ اما با انتقال کرونا به سالمندان آنها را به کام مرگ می‌کشانند.
حبیبی همچنین از رعایت فاصله‌گذاری به میزان 68 درصد در اماکن عمومی استان قزوین خبر داد و گفت: این عدد به معنای این است که یک سوم هم‌استانی‌ها فاصله اجتماعی هوشمند را در اماکن عمومی از قبیل بازار و فضاهای خرید به درستی رعایت نمی‌کنند که این عدد هم حداقل باید به 85 درصد برسد تا اثر معناداری در کنترل ویروس منحوس کرونای انگلیسی داشته باشد.
وی ادامه داد: در ضمن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی هم در سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی استان 70 درصد است که باز هم 20 درصد با شرایط مطلوب فاصله دارد و البته این نکته قابل ذکر است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای ورزشی حداقل 95 درصد است تا بتوانیم از بابت قطع زنجیره شیوع و انتقال ویروس کرونای جهش‌یافته اطمینان خاطر داشته باشیم.

رعایت 95 درصدی محدودیت‌های کرونایی توسط اصناف
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان با اشاره به همکاری عالی اصناف و کسبه با ستاد کرونا گفت: با وجود اینکه اصناف در چرخش کرونای سوش انگلیسی در سطح استان نقش زیادی نداشتند؛ اما رعایت 95 درصدی محدودیت‌های کرونایی از جانب صنوف باعث شد که کاهش میزان ابتلا به کرونا را در هفته اخیر شاهد باشیم.
حبیبی با اشاره به فوت 9 بیمار کرونایی در روز گذشته افزود: برای کاهشی شدن موج فوتی‌های کرونایی در سطح استان باید حداقل یک هفته صبر کنیم و از هفته آینده ببینیم محدودیت‌های اعمال‌شده و جدید چقدر رعایت شده و میزان اثر آن بر آمار فوتی‌ها چقدر است.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today