تسنیم/ فرماندار کرمان گفت: چنانچه اقدامات لازم برای ایمن‌سازی منطقه شهداد و گلباف انجام نشده بود در بارندگی‌های اخیر اتفاقات خیلی تلخی به وقوع می‌پیوست.

علی بابایی، فرماندار کرمان با اشاره به اینکه در سیل سال گذشته در منطقه شهداد و اندوهجرد تعدادی از روستاهای این منطقه دچار سیلاب و آبگرفتگی شدند، اظهار کرد: با ایجاد بند خاکی برای این روستاها تلاش کردیم تا در حد امکان روستاهای این منطقه را در برابر بارندگی‌ها و سیلاب‌ها ایمن کنیم.
وی با بیان اینکه احداث بخشی از این بندهای خاکی با دستور استاندار کرمان در سفر به این منطقه بود که بلافاصله پیگیری و اجرا شد، گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده در بخش شهداد در بارندگی‌های اخیر هیچ مشکل و خسارت خاصی به مردم منطقه و خانه‌های آنها وارد نشده است.
فرماندار کرمان با اشاره به اینکه اگر این بندهای خاکی احداث نشده بود اتفاقات خیلی تلخی در این منطقه به وقوع می‌پیوست، افزود: خوشبختانه مشکل شهداد و مناطق جنوبی آن با احداث بند خاکی حل شده و در منطقه اندوهجرد، جهر و پشوئیه هم به جز مشکلاتی که برای راه‌ها ایجاد شد مشکل خاصی نداشتیم.
وی با اشاره به حادثه‌ای که برای 6 نفر از نیروهای اداره برق کرمان اتفاق افتاد، گفت: این نیروها برای وصل برق روستای هرمک به منطقه رفته بودند و در محلی که این افراد در حال کار تلاش بودند هیچ بارندگی نبود و از طرفی نیز وقوع سیلاب نیز برای آنها قابل پیش‌بینی نبود.
بابایی با اشاره به اینکه در ارتفاعات بالادست این منطقه بارش تگرگ شدیدی اتفاق افتاده، دانه‌های تگرگ دانه‌هایی درشت و پر آبی بوده و کل بیابان سفید پوش شده بود، افزود: به همین دلیل اولین بارش باران باعث شد، حجم آب سرازیر شده از این منطقه به سمت هرمک به یک باره چندین برابر شده و نیروهای درحال کار را به یکباره غافلگیر کند.
وی ادامه داد: با وجودی که در محل کار نیروهای اداره برق هیچ بارندگی به وقوع نپیوسته بود؛ اما آنها به یکباره تحت تاثیر سیلاب با سرعت خیلی زیاد قرار گرفته و امکان انجام هر گونه اقدام خاصی از آنها گرفته شده بود.
فرماندار کرمان با بیان اینکه 76 نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر به همراه، 12 خودرو، موتورسیکلت امدادی و بالگرد بلافاصله در منطقه حاضر شدند، گفت: در کنار آن نیروهای سپاه و مجموعه بسیج، نیروی انتظامی و بخشداری همه در محل حضور یافته که تلاش‌های انجام شده منجر به شناسایی و پیدا شدن جسد این 6  نفر شد.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه برای مردم منطقه هیچ حادثه‌ای نداشتیم و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده بود، بیان کرد: نیروهای ما از روز گذشته تا ساعت 6 امروز صبح کار می‌کردند و قطعی برق کشیت با تلاش‌های انجام شده حل شد.
بابایی با اشاره به اینکه در حال حاضر قطعی برق روستای نسک و هرمک را داریم، بیان کرد: نیروهای عملیاتی ما آماده هستند؛ اما هواشناسی احتمال وقوع سیلاب را امروز و فردا پیش‌بینی کرده و به دلیلی که تیرهای برق در مسیر سیلاب قرار دارند و ما نمی‌خواهیم در مسیر قبلی تیر برق بزنیم و شبکه را باید به دامنه ببریم فعلاً عملیات متوقف شده است.
وی با بیان اینکه امشب با دیزل و ژنراتور به مردم منطقه برق‌رسانی انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر مشکلی برای خدمات آب و برق مردم و روستاها به صورت جدی نداریم و همه نیروهای امدادی، عملیاتی و مدیریت بحران از شب قبل در حال کار بوده و هنوز هم در منطقه در حال تلاش هستند.
فرماندار کرمان با اشاره به اینکه مسیر روستای هرمک از سمت گلباف مسدود بوده و ما از مسیر پشوئیه به محل رفتیم، بیان کرد: مسیر خیلی خراب شده بود و از صبح نیروهای راهداری نیز در منطقه حضور دارند.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar