ایرنا/ مدیر گروه مقابله با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی گفت: تاکنون فوتی و عوارض جدی منتسب به واکسن کرونا در این استان نداشته‌ایم.

سیمین خیاط زاده، مدیر گروه مقابله با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد سالمندان بالای ۸۰ سال آذربایجان شرقی تاکنون واکسینه شدند و  این واکسیناسیون ادامه خواهد داشت.
وی افزود: همکارانم با تماس تلفنی نسبت به واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ سال استان اطلاع‌رسانی می‌کنند، ولی حتی چنانچه تاکنون این افراد بدون هماهنگی نیز در مراکز تزریق واکسن کرونا با در دست داشتن کارت ملی حضور یابند نسبت به واکسیناسیون آنها اقدام می شود.
خیاط زاده یادآور شد: ۹ هزار نفر از بیماران خاص از جمله ام اس، بیماران هموفیلی، تالاسمی، کبدی و غیره تحت پوشش واکسیناسیون در آذربایجان شرقی قرار گرفتند و تاکنون هیچ نوع عوارضی در آن‌ها مشاهده نشده است.
وی افزود: البته بنا به گفته کارشناسان احتمال سه یا چهار در میلیون وجود دارد که عوارض جدی حاصل از واکسیناسیون شامل تشنج، فلج، فلج صورت و علائم گرفتگی عروق دیده شود که خوشبختانه تاکنون در آذربایجان‌شرقی مشاهده نشده است.
مدیر گروه مقابله با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی یادآورشد: تب، دردهای عضلانی، سردرد، حالت تهوع و بی خوابی می تواند جزو حساسیت های بدن به علت واکسیناسیون تا ۴۸ ساعت بعد تزریق باشد که در این موارد نیز تاکنون مورد جدی مشاهده نشده است.  
وی همچنین با بیان این که واکسیناسیون معلولین ذهنی و جسمی تحت پوشش بهزیستی نیز در استان به زودی آغاز می شود، گفت: واکسیناسیون در آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان های کشور از وضعیت بهتری برخوردار بوده و در واقع واکسیناسیون اولویت‌های اعلام شده و سالمندان بالای ۸۰ سال در این استان به خوبی انجام شده به طوری که افراد ۷۵ سال و به بالا نیز زودتر از سایر نقاط کشور در آذربایجان شرقی واکسینه می شوند.
خیاط زاده با بیان اینکه اکنون حدود یک هزار و ۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های آذربایجان‌شرقی بستری هستند، گفت: وضعیت این استان از نظر کرونا هم خوب است هم بد، بدین معنا که به حالت نسبی ثبات رسیدیم؛ اما این حالت نسبی در رقم بالا است در صورتی که در فروردین ماه ثبات نسبی مبتلایان به کرونا پایین تر بود.
وی ادامه داد: گرچه شیب تند ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی کاهش پیدا کرده؛ اما این ثبات نسبی بسیار شکننده بوده طوری که ۱۰ درصد نتایج تست های کرونا در فروردین‌ماه آذربایجان شرقی امسال مثبت بود که اکنون حدود ۳۸ درصد آن مثبت نشان می دهد.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today