ایرنا/ کارشناس مسئول مراقبت بیماری کرونا معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیش از یک‌صد هزار نفر در این استان تاکنون واکسن کرونا را دریافت کردند که شایع‌ترین عوارض در بین آنها مانند علائم سرماخوردگی از جمله تب، بدن درد و سر درد بوده است.

مهدی فارسی، کارشناس مسئول مراقبت بیماری کرونا معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: بالای یک‌صد هزار نفر در استان اصفهان و یک میلیون نفر در کشور تا کنون واکسن کرونا را دریافت کردند که شایع ترین عوارض در بین آنها تب و لرز، درد مفصل، سر درد، کهیر بدن و تهوع بوده است.
وی با تاکید بر اینکه بروز این عوارض جای نگرانی ندارد و برای رفع آن می توان از استامینوفن(۵۰۰ میلی‌گرم در هر ۶ ساعت) استفاده کرد، ادامه داد: چنانچه این عوارض بسیار شدید بود افراد
این پزشک با اشاره به اینکه تزریق واکسن کرونا به‌دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن ممکن است عوارضی به‌همراه داشته باشد، تصریح کرد: چگونگی بروز این عوارض به توان ایمنی افراد بستگی دارد و آن شدت عارضه را تعیین می‌کند.
فارسی با بیان اینکه عوارض واکسن اسپوتنیک وی روسی مانند شبه آنفلوآنزاست، افزود: به طور معمول عوارض پس از واکسن کرونا در چند ساعت تا یک هفته به طور خفیف بروز می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ممکن است عوارض ناشایعی نیز پس از تزریق واکسن کرونا ایجاد شود، گفت: این عوارض بسیار نادر و کم است و نمی‌توان فواید زیاد واکسن های کرونا را فدای عوارض نادر آنها کرد.
کارشناس مسئول مراقبت بیماری کرونا معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره عوارض برخی از واکسن‌ها مانند آسترازنکا نیز توضیح داد: بررسی‌ها نشان داد که این واکسن در هر یک میلیون نفر ممکن است در چهار نفر ایجاد لخته خون کند؛ اما این عارضه بسیار نادر است.
فارسی اضافه کرد: چنانچه قرار است جلوی مرگ بسیاری از انسان‌ها را بگیریم باید هر چه سریع‌تر جمعیت کشور را علیه کرونا واکسینه کنیم به‌همین دلیل تاکید می‌شود که بهترین واکسن، اولین واکسن است.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today