باشگاه خبرنگاران/ معاونت بهزیستی استان همدان گفت: ۲۷۷ متقاضی در این استان در انتظار فرزندخواندگی هستند.

زهره بختیاری، معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان همدان با بیان اینکه در سال گذشته ۳۸ درخواست فرزندخواندگی در همدان ثبت شده است، اظهار کرد: سامانه ملی فرزند خواندگی به منظور تسهیل روند کار، یکسان سازی و شفافیت کار، تسریع در فرایند واگذاری، آگاهی بخشی به متقاضیان و حذف موارد سفارشی راه اندازی شده است.
او افزود: نوزادان دختر تا ۲ سالگی تقاضای بیشتری برای فرزندخواندگی دارند و هرچه سن فرزندان بالاتر می‌رود احتمال فرزندخواندگی برای آن‌ها کمتر می‌شود.
معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان همدان افدامه داد: فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی تا ۱۶ سالگی می‌توانند به خانواده‌های متقاضی واگذار شوند و همواره تعداد متقاضیان از فرزندان بیشتر است.
بختیاری با اشاره به شرایط فرزند خواندگی بیان کرد: بررسی صلاحیت متقاضیان طبق دستورالعمل تخصصی دفتر کودکان ونوجوانان بهزیستی، وضعیت اقتصادی اجتماعی مناسب و دارای مسکن و شغل مناسب، دادن تعهد مالی واخلاقی در خصوص تامین آتیه فرزند، حداقل سن ۳۰ سال یکی از والدین و داشتن تابعیت از جمله این شرایط است.
او عنوان کرد: متقاضیان سرپرستی کودک می‌توانند بدون مراجعه حضوری به ادارات بهزیستی از طریق سامانه فرزندخواندگی نسبت به ثبت نام اولیه و آپلود مدارک خود در سامانه بر اساس محل سکونت خود تقاضای خود را ثبت و کدرهگیری دریافت کنند.
معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان همدان ادامه داد: پیگیری‌های بعدی توسط کارشناسان شهرستان یا استان انجام می‌شود و در هر مرحله متقاضیان از طریق پیامک در جریان پیشرفت پرونده قرار می‌گیرند.
بختیاری گفت: اگر خانواده‌ای تقاضای سرپرستی کودکان دارای شرایط خاص(بیمار یا معلول) را داشته باشند در صورتی که احراز صلاحیت شده باشد و منعی در واگذاری فرزند به آن‌ها نباشد در اولویت خواهند بود.
او همچنین یادآور شد: در سال گذشته تنها یک مورد متقاضی برای سرپرستی کودک کم توان ذهنی بوده که با توجه به توجیه انجام شده و حمایت‌های مالی و روانی که صورت گرفته، پذیرفته شده است.

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today