ايرنا/ مدير نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل از آزادي ۱۸ نفر از زندانيان جرائم غير عمد و مالي در اين استان همزمان با عيد سعيد فطر خبر داد.

کريم‌الله محبوبي، مدير نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل اظهار کرد: مبلغ محکوميت اين افراد در مجموع بيش از سه ميليارد و ۶۲۶ ميليون ريال است که با کمک خيران و افراد انسان‌دوست به منظور گراميداشت ياد شهداي سازمان زندان‌ها به ويژه شهيد والامقام حاج سيد اسدالله لاجوردي از زندان‌هاي استان اردبيل آزاد خواهند شد.
وي افزود: سنت زيبا و ديرينه گلريزان و جشن آزادي زندانيان جرائم غير عمد و مالي سالانه در ايام ماه مبارک رمضان، همزمان با فرا رسيدن ميلاد با سعادت حضرت امام حسن(ع) در استان اردبيل برگزار مي‌شود و بسياري از زندانيان دربند به ميان خانواده خود برمي‌گردند.
مدير نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل بيان کرد: امسال ۵۲ مورد جشن گلريزان ويژه ماه مبارک رمضان شامل ۱۲ مورد در شهرستان‌ها، ۲۰ مورد در بخش‌ها و ۲۰ مورد در دهياري‌ها برنامه‌ريزي کرده است که به خاطر پيشگيري از شيوع ويروس کرونا به صورت غير حضوري و از طريق شبکه‌هاي اجتماعي برگزار مي‌شود.
وي همچنين گفت: نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل در اين راستا از ابتداي سال‌جاري تعداد ۱۵ نفر از زندانيان جرايم غير عمد و مالي را با مبلغ محکوميت ۳۱ ميليارد ريال از زندان‌هاي اين استان آزاد کرده است.
محبوبي در ادامه يادآور شد: ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۹ نخستين جشن گلريزان براي آزادسازي زندانيان برپا شد و پايه‌هاي اين نهاد خيريه با عنوان ستاد ديه سازمان زندان‌ها شکل گرفت و در ۱۳۷۶ با ساختار جديد به عنوان يک موسسه خيريه و مردم نهاد با هدف کمک به آزادسازي زندانياني که به دليل ناتواني در پرداخت دين جرائم غير عمد از جمله محکوميت‌هاي مالي غير کلاهبرداري، حوادث ناشي از تصادف‌ رانندگي، حوادث کارگاهي، مهريه و نفقه فعاليت خود را در سراسر کشور تداوم بخشيد.
وي اضافه کرد: اساس اين نهاد مردمي در واقع با پيگيري شهيد سيد اسدالله لاجوردي پايه‌گذاري شد و در همان سال نخست تاسيس زمينه آزادي تعداد ۱۵۶ نفر از زندانيان جرائم غير عمد و مالي را از زندان فراهم کرد و تاکنون که ۳۱ سال از فعاليت اين ستاد مردم نهاد مي‌گذرد، آمار به بيش از ۱۵۰ هزار زنداني رسيده است.
مدير نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل تاکيد کرد: فعاليت‌هاي اين ستاد به واقع در راستاي حفظ حيثيت و آبروي افراد آسيب ديده اجتماع بوده و اقدام‌هاي خداپسندانه اين نهاد از بروز آسيب‌هاي اجتماعي بزرگ و پر هزينه جلوگيري کرده است.
به گفته وي، نمايندگي ستاد ديه استان اردبيل که فعاليت خود را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرده، تاکنون توانسته است تعداد سه هزار و ۹۰۸ نفر از زندانيان نيازمند جرائم غير عمد و مالي را با مبلغ محکوميت بيش از دو تريليارد و ۷۱۶ ميليارد و ۷۴۰ ميليون ريال از زندان‌هاي اين استان آزاد کند و به آغوش خانوادها بازگرداند.

آخرين خبر اردبيل در اينستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today