ايرنا/ سخنگوي ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکي استان البرز با اشاره به روند کاهشي ابتلا به کوويد ۱۹ و مرگ و ميرهاي ناشي از آن طي هفته گذشته در استان، اعلام کرد که اين روند متوقف شده و همچنان ضريب اشغال تخت هاي بيمارستاني بالا است.

دکتر مهرداد بابايي، سخنگوي ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکي استان البرز اظهار کرد: هر چند که بنا بر گزارش روز شنبه هفته جاري  ستاد ملي مقابله با کرونا، وضعيت شهرستان‌هاي کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد استان البرز از قرمز به نارنجي تغيير کرده اما روند کاهشي ابتلا به کوويد ۱۹ و مرگ وميرهاي ناشي از آن در استان در حد انتظار نيست.
وي بيان کرد: اکنون از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز، شهرستان فرديس در وضعيت قرمز، کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد در وضعيت نارنجي و طالقان و اشتهارد در وضعيت زرد کرونايي هستند.
بابايي گفت: با اين اوصاف  ضريب اشغال تخت هاي بيمارستاني در استان چندان کاهش نشان نمي دهد و انتظار مي رود با توجه به فعاليت دوباره مشاغل سطح ۲، مردم با رعايت بيش از پيش پروتکل ها به مهار کامل موج چهارم در البرز کمک کنند.
سخنگوي ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکي البرز افزود: هفته گذشته يک روند کاهشي در ميزان ابتلا و بستري ها در استان داشتيم اما اين روند اکنون متوقف و ثابت مانده است.
وي ميزان رعايت پروتکل هاي بهداشتي در استان البرز را حدود ۸۰ درصد اعلام کرد و بيان داشت : براي مهار کرونا بايد ضريب رعايت نکات بهداشتي را به بالاي ۹۸ درصد برسانيم.
سخنگوي ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکي استان البرز ادامه داد: اکنون روزانه بيش از ۶۰۰ ماموريت توسط آمبولانس هاي اورژانس استان انجام مي شود که ۳۰ درصد اين ماموريت ها خدمات درماني و امدادي به بيماران کوويد۱۹ است.
وي با بيان اينکه موج چهارم کرونا در کشور و البرز انگليسي است، گفت: تاکنون هيچ نمونه اي از ابتلا به نوع هندي و آفريقايي در استان البرز مشاهد نشده است.
بابايي اظهار کرد: رعايت فاصله اجتماعي، استفاده از ماسک و مواد ضدعفوني کننده مهمترين توصيه براي پيشگيري از ابتلا به کرونا است.
ضريب اشغال تخت هاي بيمارستاني تا قبل از شروع موج چهارم کرونا در البرز به زير ۴۰ تخت رسيد که اکنون بيش از ۹۵۰ تخت است و در اوج موج چهارم به يک هزار و ۱۷۰ تخت رسيد.
شمار بستري هاي روزانه کوويد۱۹ در استان البرز اکنون به طور متوسط ۱۲۰ است اما قبل از شروع موج چهارم به زير ۳۰ نفر رسيد.
همچنين ميزان مرگ و ميرهاي روزانه کوويد ۱۹ تا قبل از شروع موج چهارم کرونا به روزانه زير چهار نفر در البرز رسيد که اکنون به طور متوسط  بين ۱۷ تا ۲۰ نفر است.

    

آخرين خبر البرز در اينستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday