هه وال موکريان/ مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي گفت: مالک کاروانسراي تاريخي شرکت نفت اروميه براي واگذاري اين مجموعه به شهرداري اروميه موافقت کرده که عملياتي شدن اين موضوع نيازمند مشارکت شهرداري و شوراي شهر اروميه است.

جليل جباري، مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي با اشاره به اهميت اين کاروانسرا، اظهار کرد: در طول سال‌هاي گذشته اين کارونسرا در چندين نوبت مورد مرمت قرار گرفته و فاز دوم مرمت اين بنا نيز در سال جاري در حال انجام است.
وي افزود: در اين مرحله با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، مقرر شد است تا هشت طاق و قوس و جداره‌ها و پايه‌هاي بيروني حجرات تخريب شده اين کاروانسرا مرمت شود.
مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان غربي ادامه داد: اين عمليات مرمتي شامل مرمت پايه‌هاي سنگي، آجرکاري طاق و قوس‌ها، دوخت و دوز ترک‌هاي به وجود آمده، عايق‌کاري بام و نماکاري اين بنا است که در مساحتي بالغ بر ۱۵۰ مترمربع انجام مي‌شود. 
جباري بيان کرد: با توجه به بزرگي اين کاروانسرا نياز است تا دستگاه‌هاي مربوطه از جمله شهرداري اروميه نسبت به تامين اعتبار مورد نياز براي مرمت آن اقدام کنند.
وي اضافه کرد: در صورت مرمت کاروانسراي شرکت نفت اروميه مي‌توان از اين مکان با تغيير کاربري به عنوان بازارچه خشکبار، اقامتگاه‌هاي سنتي و راه‌اندازي رستوران‌هاي زنجيره‌اي استفاده کرد.
گفتني است؛ قدمت کاروانسراي شرکت نفت اروميه متعلق به اواخر قاجار و اوايل پهلوي بوده که در تاريخ ۲۵ اسفند سال ۱۳۸۰ به شماره ۵۰۷۱ در فهرست ملي به ثبت رسيده است.

آخرين خبر آذربايجان غربي در اينستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today