برنا/ سرپرست اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بندرانزلي از غير سمي و بي خطر بودن مارهاي مشاهده شده در اين شهرستان خبر داد.

سيد فرشيد فلاح سرپرست اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بندرانزلي در رابطه با اخبار رسيده مبني بر مشاهده مارهاي غيربومي در محوطه بندري و بلوار انزلي اظهار کرد: با اعزام تيم کارشناسي اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان به محل تجمع مارها در سواحل بندرانزلي، علت افزايش بي از حد اين مارها مورد بررسي کارشناسي قرار گرفت.
فلاح با اشاره به بومي بودن اين مارها ادامه داد: طبق بررسي کارشناسان تمامي مارهاي مشاهده شده در اين ناحيه از نوع مار چليپر يا Natrix tessellata که يک نوع مار آبي بوده و خطري براي شهروندان ندارد و کاملا غيرسمي است.
سرپرست اداره حفاظت محيط زيست بندرانزلي فصل زاد و ولد مار چليپر را يکي از دلايل رويت بيش از حد اين جانور عنوان کرد و افزود: علت افزايش قابل توجه اين نوع مار آبي ايجاد يک زيستگاه مطلوب و وجود منابع غذايي کافي اعم از بچه ماهي، موش و... در منطقه موج شکن انزلي مي باشد.
وي افزود: سايز اين مار بستگي به محيط زندگي و رژيم غذايي دارد و طبق مشاهدات و بررسي هاي صورت پذيرفته طول اين مار گاها به 1.2 متر و وزن آن به حدود 700 گرم مي رسد.
حسين علي نژاد رييس اداره نظارت بر امور حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان نيز در اين خصوص اظهار داشت : مار هاي زنده گيري شده  بر اساس کليدهاي شناسايي ، تشخيص نوع گونه و سمي و غير سمي بودن آن مورد بررسي قرار گرفت
وي افزود: کليه مار هاي زنده گيري شده از نوع مار آبي چليپر با نام علمي Natrix tessellata و با طول حداکثر 120 سانتيمتر بومي مناطق تالابي و رودخانه هاي استان گيلان و کاملا غير سمي ميباشند و خطر جدي براي شهروندان محسوب نميشوند.(براي اطمينان و تاييد تشخيص ، تصاوير  مربوطه از طريق شبکه مجازي در اختياراستادان دانشکده محيط زيست و منابع طبيعي دانشگاه قرار گرفت، که ايشان نيز تشخيص کارشناسي اداره کل حفاظت محيط زيست گيلان را مورد تاييد قرار دادند) . 
علي نژاد در پايان گفت:  گونه مار آبي چليپر گونه بومي مار در حوزه تالاب انزلي  بوده که با وجود پناه، غذا و امنيت(نداشتن شکارچي طبيعي ) و شرايط مناسب زاد اوري در محدوده اسکله تراکم جمعيتي آن در اين منطقه زياد شده و با توجه به اينکه اين گونه شناگر خوبي در آب مي باشد به راحتي در محدوده بندري جابجا شده و گستره انتشار خود در اين محدوده را افزايش داده است.

آخرين خبر گيلان در اينستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today