ایرنا/ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: نخستین بزغاله کوهی منطقه حفاظت شده الموت غربی در استان قزوین طی سال جاری روز گذشته به دنیا آمد و تصاویر آن ثبت شد.

مهران شنتیایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین روز چهارشنبه با تایید این خبر اظهار داشت: بزهای کوهی پس از ۱۶۰ روز بارداری به مناطق سخت گذر در ارتفاعات یک هزار و ۵۰۰ متری و شکاف کوه ها در مناطق حفاظت شده می روند و وضع حمل می کنند و فصل بهار زمان زایش وحوش به‌ شمار می‌رود و این مهم مسوولیت محیط‌بانان در حفاظت از وحوش ساکن در مناطق تحت مدیریت و آزاد استان را دو چندان می کند.
وی تصریح کرد: فرزندان بزهای وحشی اغلب دو قلو هستند و علت زادآوری خوب این گونه جانوری در مناطق مختلف استان، امنیت حاکم بر مناطق و تغذیه مناسب است.
شنتیایی ادامه داد: با هدف جلوگیری از پراکنش وحوش در فصل زایمان و زادآوری بهتر حیات وحش، ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست به صورت شبانه روزی مناطق را کنترل می‌کنند تا فضای آرام و مطلوب برای وحوش ایجاد شود.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین از ممنوعیت ورود افراد به زون‌های حساس مناطق مختلف زیست محیطی به ویژه مناطق تحت مدیریت محیط زیست خبر داد و گفت: هیچ مجوزی برای بازدید از این مناطق تا پایان فصل زایش صادر نمی‌شود و یگان حفاظت محیط زیست با گشت های شبانه روزی در ارتفاعات منطقه حفاظت شده و حساس، به شکل جدی مسئولیت کنترلی خود را اعمال خواهند کرد.
شنتیایی اظهار کرد: بزغاله ها در ۲ سالگی به بلوغ می رسند و از سال دوم آماده افزایش بزغاله و افزایش جمعیت کل و بز منطقه می شوند و استان قزوین با دارا بودن چهار منطقه حفاظت شده و سه منطقه مستعد زیست گونه کل و بز با حضور ۵۰ محیط بان حفاظت می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: در این ایام به شدت با شکارچیان و اشخاصی که مبادرت به زنده گیری حیوانات کرده و این عمل غیر عاطفی و غیر انسانی را مرتکب می‌شود برخورد قانونی اعمال و هیچگونه گذشتی نخواهد شد .

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today