ایرنا/ مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس با اشاره به کاهش بارش‌ها در سال زراعی جاری(مهر ۹۹ تاکنون) گفت: وقوع خشکسالی امسال که طی ۵۰ سال گذشته در منطقه کم سابقه بود، محصول زراعت پاییزه(گندم، جو و کلزا) این شهرستان را ۱۳۱ هزار تن کاهش داد.

غلامعلی نورا مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس اظهار کرد: میزان بارش‌ها در فصل پاییز و زمستان ۹۹ که زمان کشت، سبز شدن و رشد زراعت گندم، جو و کلزا بود، نسبت به مدت مشابه سال قبل آن بین ۲۰ تا ۳۰ درصد و در فروردین امسال نیز حدود ۷۰ درصد کاهش یافت.
وی میزان بارش در فصل پاییز و زمستان ۹۹ و فروردین امسال را به ترتیب ۷۸، ۱۱۸ و ۱۶ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: کاهش بارش‌ها سال زراعی جاری بویژه در فروردین ماه امسال که گیاه در مرحله غلاف بندی و خوشه دهی است به آب نیاز دارد، در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بوده است.
نورا اضافه کرد: پیامد کاهش بارش‌ها و خشکسالی در ابتدای فصل کاشت در گنبدکاووس این بود که ۱۸ هزار هکتار از ۱۲۲ هزار هکتار مزارع کشت شده گندم، حدود ۶ هزار هکتار از قریب ۲۰ هزار هکتار مزارع کشت شده جو و ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع کشت شده کلزا در این شهرستان اصلا سبز نشود.
مدیرجهادکشاورزی گنبدکاووس ادامه داد: استمرار خشکسالی و کاهش بارش‌ها در فصل زمستان و ماه فروردین در این شهرستان سبب شد تا به ۷۰ هزار هکتار از مزارع گندم، هشت هزار هکتار مزارع جو و ۶ هزار هکتار مزارع کلزا بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد شود.
وی گفت: با وضعیت خشکسالی بوجود آمده امسال میزان تولید گندم گنبدکاووس ۱۰۰ هزار تن، جو ۲۵ هزار تن و کلزا ۶ هزار تن نسبت به سال قبل کاهش خواهد یافت.
نورا اضافه کرد: پیش بینی تولید امسال سه محصول گندم، جو و کلزا در گنبدکاووس به ترتیب ۲۲۰ هزار، ۱۵ هزار و ۵۰۰ و ۱۲ هزار تن است که متناسب با آن مراکز مورد نیاز برای خرید در سطح شهرستان پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: امسال بیشترین خسارت خشکسالی مربوط به اراضی دیم و مناطق شمالی و بخش داشلی برون گنبدکاووس است که علاوه بر مزارع، مراتع این شهرستان نیز با کاهش و فقر تولید علوفه مواجه شدند.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت، ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع دارد.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today