فارس/ بخشدار جرقویه علیا گفت: در این منطقه انگیزه‌های پیدا کردن گنج و آثار باستانی وجود دارد که چندین مورد نیز با این انگیزه اتفاق افتاده است؛ تمام این موارد به فرمانداری اصفهان و نیروی انتظامی گزارش داده شده و به موارد این‌چنینی نیروی انتظامی ورود و پی‌گیری می‌کند.

در یکی از گزارشات ثبت شده در «سامانه سوت زنی» توسط مخاطبان به موضوع تاراج و تخریب کویر اصفهان مالواجر توسط افراد سودجو پرداخته است که جزئیات آن به شرح زیر است:
«بخش جرقویه علیا شهرستان اصفهان استان اصفهان ایران است که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهرستان ورزنه، ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان، در منطقه جرقویه علیا و در مرز استانی اصفهان، فارس و یزد واقع شده است. دهکده گردشگری در تپه‌های ماسه‌ای جرقویه علیا در خدمت مسافران نوروزی و هموطنان طبیعت دوست است؛ اما متأسفانه کویر روستای مالواجر به دست عده‌ای سودجو در حال تخریب و تاراج است. لطفاً مسئولین به این موضوع ورود کنند».
پس از دریافت این گزارش با این توضیح که بخش جرقویه علیا در شرق شهرستان اصفهان یکی از ۶ بخش این شهرستان است که دارای پیشینه کهنی است از این‌ رو دارای بناهای تاریخی و آثاری است که به‌ خوبی این قدمت و پیشینه را نشان می‌دهد و یکی از مناطق با قدمت تاریخی در این بخش روستای مالواجر است، این موضوع را از مسئولان در این بخش پیگیری کردیم.
احمد صادقی در این زمینه اظهار کرد: در این منطقه انگیزه‌های پیدا کردن گنج و آثار باستانی وجود دارد که چندین مورد نیز با این انگیزه اتفاق افتاده است.
بخشدار بخش جرقویه علیا با اشاره به اینکه برخی از آن‌ها افراد غیر بومی بودند و در برخی مواقع راهنماهای بومی نیز داشتند، تصریح کرد: تمامی این موارد به فرمانداری اصفهان و نیروی انتظامی گزارش داده شده است و موارد این‌چنینی را نیروی انتظامی به آن ورود و پیگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه این حفاری‌ها اطراف مالواجرد برای پیدا کردن گنج و یا آثار باستانی انجام شده است، گفت: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام‌گرفته این روستا را به‌ عنوان هدف گردشگری انتخاب کرده و از طریق بنیاد مسکن بافت قدیمی این روستا را مرمت و همچنین کوچه‌ها را سنگ‌فرش و مرمت می‌کنیم.
صادقی با اشاره به تلاش بخشداری برای حفظ آثار قدیمی در این روستا، گفت: حفظ خانه‌های قدیمی نیز در این روستا به یک فرهنگ تبدیل شده و بسیاری از اهالی نیز خانه‌های خود را به این شکل بازسازی و مرمت می‌کنند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today