ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در اجرای موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند در فهرست آثار ملی دو اصله درخت کهنسال "لیل نای‌بند" در شهرستان عسلویه این استان ثبت ملی شد.

محمد حسین ارسطو زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار کرد: براین اساس درختان کهنسال لیل نای‌بند سه و چهار واقع در روستای هاله بخش چاه مبارک عسلویه پس از تشریفات قانونی لازم به شماره ۸۲۱ و ۸۲۲ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.
وی بیان کرد: درخت لیل نای‌بند سه به طول ۱۲متر و درخت لیل نای‌بند چهار به طول ۱۱.۳ متر از گونه درختان جنگل‌های حرا است و مقاوم در برابر رطوبت هستند که دارای قدمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: براین اساس مراتب ثبت ملی درخت کهنسال لیل نای‌بند از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به استاندار بوشهر ابلاغ شد.
ارسطو زاده گفت: در این ارتباط ضمن رعایت حقوق مالکانه، این اثر تحت نظارت و حمایت این وزارتخانه است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم آن برعهده وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف و یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar