صدا و سیما/ سال گذشته از میان ۱۹۱ مراجعه کننده به پزشکی قانونی استان قزوین تنها برای ۱۳۰ مورد مجوز سقط جنین صادر شده است.

ولی زاده، مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین در برنامه گفت وگوی ویژه خبری  شبکه قزوین اظهار کرد: پزشکی قانونی از سال ۱۳۷۲ و با توجه به گستردگی حوزه وظایف و پیشرفت علم، به یک سازمان مستقل زیر نظر قوه قضائیه تبدیل شد و سالانه به بیش از ۲ میلیون پرونده در بیش از ۳۵۰ مرکز پزشکی قانونی در کل کشور رسیدگی می‌کند.
وی افزود: یک سوم پرونده‌های قوه قضائیه برای رسیدگی به پزشکی قانونی معرفی می‌شوند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین خاطرنشان کرد: در دنیا با پیشرفت‌های روز افزونی در زمینه تجهیزات پزشکی قانونی روبه رو هستیم و خوشبختانه در استان قزوین نیز از ابزار‌های پیشرفته با فناوری روز دنیا در زمینه پزشکی قانونی به ویژه در آزمایشگاه‌ها برای شناسایی دقیق داروها، سموم و ... استفاده می‌شود.
وی افزود: تحول به صورت مستمر در پزشکی قانونی صورت می‌گیرد و فرایند‌ها نیز به صورت مدام بازبینی می‌شوند و در جریان خدمت رسانی به مردم هم یک سری اقداماتی صورت می‌گیرد تا مدت زمان خدمت رسانی کمتر و کیفیت کار نیز افزایش یابد.
ولی زاده تصریح کرد: پزشکی قانونی استان قزوین در مقوله کمی، نسبت به استاندارد‌های کشوری از جایگاه بهتری برخوردار است به طوری که استاندارد کشوری فرایند‌های آزمایشگاهی سم شناسی یا جرم شناسی ۶۰ روز بوده، اما در استان قزوین ۲۱ روز است.
وی افزود: همچنین استاندارد معاینه مراجعان به پزشکی قانونی در کشور ۵۵ دقیقه بوده، اما در استان قزوین ۴۷ دقیقه است.
به گفته، ولی زاده، خدمات پزشکی قانونی شامل بخش‌های معاینات بالینی شامل ضرب و جرح و...، بخش معاینات اجساد به دلیل مرگ‌های مشکوک و غیرطبیعی و بخش‌های آزمایشگاهی شامل سرولوژی، آسیب شناسی می‌شود که مراحل مکاتبات اداری، به صورت دستی حذف شده و تمامی فرایند‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین با بیان اینکه درباره مقوله سقط درمانی در کشور، برداشت‌های نادرستی وجود دارد، خاطرنشان کرد: سقط درمانی راهکاری است که بر اساس نظر مراجع تقلید و فق‌ها و بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی، فقط شامل جنین‌های دارای نقص خلقت می‌شود.
وی افزود: یک سری آزمایش‌های غربالگری برای مادران باردار انجام می‌شود که بر همین اساس ناهنجاری‌هایی شامل بیماری‌های صعب العلاج یا نقص خلقتی جنین شناسایی شده و در نهایت پس از تشخیص مشکل، اثبات نوع ناهنجاری و توافق پزشکان قانونی، جنین دچار مشکل، سقط خواهد شد.
به گفته مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین، هیچگونه اجباری برای سقط جنین وجود ندارد و بر اساس نص صریح قانون، اگر مادر ادعای حرج بکند به طوری که بر اساس گفته‌های وی، وجود جنین ناهنجار و ناقص، از تحمل مادر خارج است، در صورت تأیید ادعا از سوی کارشناسان، مجوز سقط جنین، صادر می‌شود.
ولی زاده گفت: در حالت دوم، اگر مادر دچار بیماری خاصی باشد که تداوم بارداری، حیات او را به خطر می‌اندازد، بر همین اساس مجوز سقط درمانی، صادر می‌شود.
وی افزود: تا به امروز تخلفی در زمینه سقط جنین در پزشکی قانونی استان قزوین صورت نگرفته است و هر نوع ناهنجاری جنین، باید در آزمایش‌های دقیق و به صورت صد در صد اثبات شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین تصریح کرد: سقط جنین تنها موردی است که باید به تأیید مدیرکل پزشکی قانونی استان، برسد.
ولی زاده با بیان اینکه سال گذشته از میان ۱۹۱ مورد مراجعه کننده به پزشکی قانونی استان قزوین تنها برای ۱۳۰ مورد مجوز سقط جنین صادر شده است، خاطرنشان کرد: برای ۶۱ مورد نیز به دلیل احراز نشدن مشکل جنین، هیچگونه مجوز سقط صادر نشده است.
وی افزود: سال ۹۸ نیز ۱۲۳ مجوز سقط جنین در استان قزوین صادر شده است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین با اشاره به آمار‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آمار سقط جنین در کشور گفت: آمار‌های وزارت بهداشت، مبنی بر ۵۰۰ هزار سقط جنین در سال، مشمول سقط‌های جنین جنایی می‌شود چرا که در کل کشور، سالانه کمتر از ۱۲ هزار مجوز سقط جنین از سوی پزشکی قانونی صادر می‌شود.
وی افزود: سقط جنین جنایی، به آن دسته از سقط‌هایی اطلاق می‌شود که خارج از قانون و مستندات پزشکی صورت می‌گیرد و بر اساس قانون، مجازات‌هایی از جمله جریمه، زندان و حبس برای عاملان این اقدام، در نظر گرفته شده است.
ولی زاده تأکید کرد: مجوز سقط جنین، فقط برای جنین‌های زیر ۴ ماه صادر می‌شود و بعد از ۴ ماهگی به هیچ عنوان، اجازه سقط درمانی به دلیل عروج روح، صادر نمی‌شود.
وی افزود: بیش از ۵۰ درصد سقط‌های جنین جنایی، در مراکز غیرقانونی و زیرزمینی انجام می‌شود که در برخی موارد شاهد مرگ، چسبندگی رحم و یا عفونت‌های شدید هستیم که سلامت بانوان را به شدت به خطر می‌اندازد.
مدیرکل پزشکی قانونی استان قزوین گفت: برای سهولت در کار‌های پزشکی قانونی، سالن تشریح پزشکی قانونی در آینده نزدیک در تاکستان به بهره برداری خواهد رسید و در آبیک و بوئین زهرا نیز نیازمند تأسیس این مراکز هستیم.
وی افزود: بیش از ۹۷ درصد مراجعان پزشکی قانونی در استان قزوین، افراد زنده و سرپایی هستند و کمتر از ۳ درصد از مراجعات، مربوط به معاینه اجساد می‌شود.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today