ایرنا/ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با بیان اینکه قم سال گذشته رتبه سوم سرمایه گذاری کشور را کسب کرده‌ است، گفت: احیای واحدها و معادن راکد، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، نهضت ساخت ساخت و پرداخت تسهیلات مالی از شاخص‌های مهم وزارت صنعت در ارزیابی استانهای برتر در امر سرمایه‌گذاری بوده‌است.

محمود سیجانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم روز سه شنبه در حاشیه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید درقم با بیان اینکه ۱۳ واحد تملیکی قم در سال‌جاری به چرخه تولید باز خواهد گشت، اظهار کرد: استان قم در بخش سرمایه‌گذاری در سال ۹۹ رتبه سوم کشور را بعد از استان های مرکزی و یزد بدست آورده‌است.
وی اظهار کرد: طی سال‌جاری یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل استان به واحدهای صنعتی و تولیدی قم در سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری تسهیلات مالی پرداخت خواهد شد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با بیان این که تسهیلات یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی توسط ۸ بانک عامل تزریق می‌شود، ادامه داد: در بخش صنعتییکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، ۲۲۰ میلیارد تومان بخش گردشگری و ۱۳۰ میلیارد تومان نیز برای بخش کشاورزی تسهیلات بانکی پرداخت خواهد شد.
سیجانی تصریح کرد: این تسهیلات در دو قالب سرمایه در گردش برای واحدهای فعال و سرمایه ثابت برای طرح های توسعه و اتمام طرح های نیمه تمام در سه بخش اقتصادی استان تزریق می‌شود.
به گفته وی، سال گذشته یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های اقتصادی و تولیدی قم پرداخت شد که ۲۰۰ میلیارد تومان بیشتر از هدف گذاری اولیه استان بوده‌است.
سیجانی عنوان کرد: همچنین درطرح پرداخت تسهیلات جدید به واحدهای موجود تصمیم بر پرداخت ۱۴۳ میلیارد تومان به ۲۲ واحد صنعتی، ۱۳ میلیارد تومان برای ۱۸ واحد صنعتی و ۱۱ میلیارد تومان برای ۶ واحد گردشگری نهایی شده که ظرف دو ماه آینده به آنها پرداخت می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت تامین زیرساخت های سرمایه‌گذاری در قم گفت: اولویت استان قم در مجوزهای جدید صنعتی بر صنایع منتخب و کارشناسی شده برای تکمیل زنجیره تولیدات صنعتی استان است.
وی مشکلات کمبود زمین صنعتی را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: در همین رابطه ۱۰۹ هکتار زمین در شهرک صنعتی شکوهیه توسط ستاد اجرایی فرمان امام راحل در دست آماده سازی است.
سیجانی خاطرنشان کرد: حدود ۱۷۰ واحد راکد صنعتی در این استان وجود دارد که طبق برنامه ریزی های انجام شده ۵۰ واحد از این بین طی سال جاری احیا و به مدار تولید باز خواهد گشت.
به باور وی، تقویت صنعت بومی سازی برای خنثی سازی تحریم ها و احیای واحدهای راکد صنعتی از اولویت های پرداخت تسهیلات بانکی در این استان است.
قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات(I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هرکدام از آنها به خصوص دو شهرک راهبردی شکوهیه و محمود آباد موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه گذاری، تولید و اشتغال دارد.
حجم سرمایه‌گذاری انجام شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۰ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۵۸ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده‌است.

آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday