تسنیم/ واکسیناسیون کرونا از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و فاز دوم این واکسیناسیون برای افراد بالای ۷۵ سال با واکسن‌های معتبر دنیا در حال انجام است.

سعید صحبتی، عضو ستاد مقابله با کرونای استان کرمان با اشاره به جزئیات واکسیناسیون کرونا در کشور و استان کرمان، اظهار کرد: در حال حاضر انواع مختلف واکسن را در کشور داریم که عمده‌ترین واکسنی که در دسترس است واکسن سینوفارم تولید چین و آسترازنکای تولید کره جنوبی است.
وی با بیان اینکه در کنار این واکسن‌های وارداتی، واکسن‌های تولید داخل مانند کووبرکت را داریم که به مرحله تولید انبوه رسیده و به زوری در بازار عرضه می‌شود، افزود: این واکسن، واکسنی با کیفیت بسیار مناسب است که استانداردها و تاییدیه‌های معتبر جهانی را دارد.
عضو ستاد مقابله با کرونای استان کرمان با اشاره به اینکه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا نیز کرمان در حال انجام است، افزود: واکسیناسیون جمعیت مورد نظر تزریق واکسن در فاز بالینی آن در کرمان تقریباً به اتمام رسیده و پس از آن وارد تولید انبوه می‌شود.
وی با بیان اینکه واکسن اسپوتینگ روسی در ابتدای آغاز واکسیناسیون در کشور به تعداد محدود خریداری و عرضه شد، ابراز کرد: در حال حاضر قرارداد خرید حجم زیادی از این واکسن در مرحله نهایی است و به زودی این واکسن نیز به دست ما خواهد رسید.
صحبتی بیان کرد: در حال حاضر به جز واکسن‌های تولید آمریکا که ما از آنها استفاده نمی‌کنیم تمامی واکسن‌هایی که در دنیا به صورت معمول استفاده می‌شود همه در دسترس ما قرار دارند.
همچنین حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره به اینکه تزریق واکسن به سالمندان بالای 75 سال در استان کرمان از این هفته آغاز شده و در این نوبت جمعیتی در حدود 30 هزار نفر در این گروه سنی باید واکسینه شوند، اظهار کرد: جاماندگان از گروه‌های دیگر نیز هر زمان که مراجعه کنند می‌توانند سهمیه واکسن خود را دریافت کنند.
وی ادامه داد: مرکز سعادت حدفاصل میدان فابریک و میدان خواجو، مرکز فنی و حرفه‌ای بلوار شهید صدوقی و مرکز شهید سام‌نژاد خیابان شهید رجایی، خیابان نماز برای واکسیناسیون کرونا سالمندان متولد 1325 به قبل در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا و قطع گردش ویروس کرونا اهداف اولیه و نهایی واکسیناسیون کرونا در کشور است، گفت: امیدواریم با اتمام فاز اول و دوم کرونا در کشور به هدف اولیه این واکسیناسیون یعنی کاهش مرگ و میر برسیم.
وی با بیان اینکه بعضی با ایجاد ترس و واهمه در بین سالمندان مانع واکسیناسیون کامل آنها می‌شوند که نیاز است با شفافسازی و آگاهی دادن واکسیناسیون تمام جمعیت سالمند استان انجام شود، افزود: برنامه واکسیناسیون در کشور تابع سند ملی کشوری بوده و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز بر این اساس واکسیناسیون افراد واجد شرایط را انجام می‌دهند.

آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar