ایرنا/ رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر گفت: محل استقرار دائمی شناور کاوشگر خلیج فارس به بندر بوشهر انتقال یافت.

مریم قائمی، رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر اظهار کرد: شناور کاوشگر خلیج فارس که پیش از این در آب‌‎های استان همجوار مستقر بود اکنون محل اصلی و دائمی استقرار آن به بندر بوشهر انتقال یافته است که ظرفیت بزرگی برای این استان بویژه در بخش محیط زیست دریایی و مسائل مرتبط با آن است.
وی افزود: این شناور با گشت‏‎‌های خود در ساحل و فراساحل پارامترهای متنوعی از جمله شیمیایی شامل زئوپلانکتون‌ها، آلایندگی موادمغذی، فلزات سنگین، آلودگی‌های نفتی و فیزیکی شامل شناسایی جهت جریان، ارتفاع موج در جزر و مد دریا و  زیست شناسی، زمین شناختی و هواشناختی را مورد ارزیابی و اطلاعات جامعی از خلیج فارس و تنگه هرمز در اختیار کشور قرار می‎‌دهد.
رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر ادامه داد: شناور کاوشگر خلیج فارس از سال ۹۸ تاکنون ۶ گشت تحقیقاتی انجام داده و هفتمین گشت تحقیقاتی آن نیز از خرداد ماه از مبدا بندر بوشهر آغاز خواهد شد.
قائمی اظهار کرد: این کاوشگر در گشت فراروی خود به مدت پنج سال به صورت دوره‏‌ای کل پارامترهای آب و رسوب در ساحل(از جمله شناگاه‌‎ها، مناطق حفاظت شده و دهانه رودخانه‌‎ها) و فراساحل از دهانه اروند تا تنگه هرمز و سپس از این تنگه تا مرز آب‏‌های اقیانوس و دریایی عمان را مورد پایش قرار می‌‏دهد.
وی افزود: در ارتباط با دستاورهای تحقیقاتی این شناور در حوزه خلیج فارس و به ویژه استان بوشهر دو دستاورد مهم داشته که یکی از آنها شناسایی آلوده‌‏ترین نقطه خلیج فارس در مجاور عسلویه و دیگری نیز شناسایی دو نقطه با فقر شدید اکسیژن روبروی بندرهای بوشهر و سیراف(سمت مطاف) است.
قائمی تصریح کرد: در این ارتباط نتیجه پژوهش‌ها به نهادهای بالادستی اطلاع رسانی شده تا در روند تصمیم‌‏گیری و اجرا به دو دستاورد یاد شده توجه و اهتمام لازم را داشته باشند.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar