باشگاه خبرنگاران/ رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت:از هفته آینده جو با قیمت دولتی به صورت ویژه به استان خراسان جنوبی اختصاص می یابد.

علائی مقدم، رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: از هفته آینده جو با قیمت دولتی به صورت ویژه به استان خراسان جنوبی اختصاص می یابد و خرید تضمینی دام عشایر خراسان جنوبی هم از فردا آغاز می‌شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران که به دعوت اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه به خراسان جنوبی سفر کرده است از روستا‌های بخش آباد، فرخی و گرماب بخش مرکزی شهرستان قاینات بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات مردم این روستا‌ها قرار گرفت.
مشکلات نهاده‌های دامی، مشکل آب شرب، مشکل جاده‌های روستا‌های عشایری، خرید تضمینی دام و مجوز صدور دام به استان‌های مرزی از مواردی بود که دراین بازدید‌ها مطرح شد.
خرید تضمینی دام با قیمت ۴۵ هزار تومان و به ازای هر کیلوگرم دام تحویل ۲ کیلوگرم جو با قیمت دولتی از روز دوشنبه ۱۷ خرداد از قول‌هایی بود که رئیس امور عشایر کشور به عشایر داد.
علائی مقدم از پرداخت وام‌های قرض الحسنه ۴ درصد با پرداخت ۵ ساله برای تامین علوفه و همچنین زنان عشایر و ایجاد اشتغال خانگی نیز خبر داد و گفت:خراسان جنوبی جز ۸ استان در بحث خشکسالی است و متاسفانه این خشکسالی در طی ۵۳ سال اخیر بی سابقه بوده و ماهم در تلاش هستیم که مشکلات عشایر را به صورت جد پیگیری و حل کنیم.
همچنین همایش عشایر بخش مرکزی با رعایت دستور العمل های بهداشتی در روستای فرخی برگزار شد.
نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی در این همایش در جمع عشایر روستای فرخی گفت: پای این انقلاب و ولایت فقیه باید بمانیم.
اسحاقی افزود: انتخابات برای دولت‌ها نیست که بر مبنای ارزیابی دولت‌ها در انتخابات شرکت کنیم بلکه باید به احترام انقلاب و خون شهدا و امام شهدا در این انتخابات شرکت کنیم.
به طرح خرید تضمینی دام عشایر که از روز دوشنبه آغاز خواهد شد گفت: ترتیبی اتخاذ شود که تیم خرید دام در روستا‌های پرجمعیت حضور یابند تا مشکل تردد عشایر نیز بر داشته شود.
اسحاقی از رئیس سازمان عشایر کشور خواست تا در ساخت سالن ورزشی روستای گرماب که نیاز جوانان این روستاست همکاری داشته باشند.
علائی مقدم در همایش عشایر در روستای فرخی هم، با اشاره به تعامل بین مجلس و سازمان امور عشایر کشور گفت: ۳۷۰ میلیاردتومان برای آبرسانی به سامانه‌های عشایر در مجلس مصوب شده و همچنین ۵۰۰ میلیاردتومان برای بهداشت و تجهیز و نوسازی مدارس عشایری نیز مصوبه داشته ایم.
او از تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ارتقاء شاخص‌های عشایری خبر داد و گفت: با ۵۲ درصد کاهش بارندگی مواجه شده ایم و این خشکسالی بی سابقه د رطول ۵۳ سال گذشته مشکلات عدیده‌ای را به وجود اورده است.
نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی به خرید تضمینی دام سبک با قیمت ۴۵ هزار تومان نیز اشاره کرد و گفت: تمامن تلاش ما این است که بخشی از مشکلات عشایر را با خرید دام سبک حل کنیم.
در بازدید رئیس سازمان امور عشایر کشور از محلات عشایری بخش سه قلعه که حجت الاسلام نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس ، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی، خرم رئیس اتحادیه عشایر ایران و برخی از مسئولان استانی و شهرستانی حضور داشتند ضمن گفتگو با عشایر در خصوص رفع مشکلات این قشر قول مساعد داده شد.
در این بازدید رئیس سازمان عشایری کشور با اختصاص ۵ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ۵ ساله به شرکت تعاونی عشایر شهرستان سرایان موافقت کرد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today