باشگاه خبرنگاران/ رئیس اورژانس استان فارس از غرق شدگی یک کودک ۳۰ ماهه و یک مرد ۳۴ ساله در شهرستان‌های استان خبر داد.
 
محمدجواد مرادیان، رئیس اورژانس استان فارس با اشاره به اینکه متاسفاته به علت بی‌احتیاطی و شنا کردن در مکان نامناسب امروز ۲ نفر دچار غرق شدگی در استان شدند، اظهار داشت: در نخستین حادثه که در ساعت ۱۴:۴۹ دقیقه امروز در مرودشت به وقوع پیوست، کودک ۳۰ ماهه به علت بی‌احتیاطی، به ناگهان به داخل آب افتاد و بر اثر تلاطم آب و با توجه به پایین بودن علائم حیاتی جان باخت.
او افزود: در دیگر حادثه غرق شدگی که در ساعت ۱۵:۲۹ دقیقه امروز در روستای قلات به وقوع پیوست، مردی ۳۴ ساله به علت آشنا نبودن با فنون شنا در استخر غرق شد.
مرادیان ادامه داد: پس از حضور نیرو‌های امدادی اورژانس ۱۱۵ در محل وقوع حادثه، این مرد بلافاصله از استخر بیرون کشیده و اقدامات درمانی بر روی وی انجام و توسط آمبولانس به بیمارستان ابوعلی سینا صدرا انتقال داده شد.
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان فارس با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن فصل تابستان و گرم شدن هوا استفاده از استخر‌های خانگی نیز افزایش می‌یابد و خانواده‌ها باید مراقب باشند، یادآور شد: از ابتدای فروردین‌ماه امسال تاکنون ۲۳ مورد گزارش غرق شدگی به سامانه ۱۱۵ اورژانس استان گزارش شده است که متاسفانه از این تعداد شاهد مرگ ۹ نفر از هم استانی‌ها بوده‌ایم.
مرادیان افزود: هنگام شنا کردن یا بازی در آب عواملی مانند خستگی و ضعف، آشنا نبودن به محیط و آب‌های عمیق، مهارت نداشتن در شنا، تشنج و توقف بیش از حد مجاز در زیر آب باعث می‌شود که فرد برای تنفس به راحتی به سطح آب نیاید و غرق شدگی اتفاق بیفتد.
او با بیان اینکه هنگام غرق شدگی فرد به علت کمبود اکسیژن دچار استرس و هراس می‌شود و به طور غیرطبیعی برای نجات جان خود تقلا می‌کند، ادامه داد: نخستین و حیاتی‌ترین کار برای نجات یک فرد در حال غرق، خارج کردن هر چه سریع‌تر او از آب است و سعی شود فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.
رئیس اورژانس استان فارس در پایان از مردم خواست تا همواره از شنا کردن در داخل استخرها، سد‌ها و دیگر مکان‌هایی که فاقد هرگونه حفاظ ایمنی و نجات غریق هستند، خودداری کرده و پس از فراگیری فن شنا تنها در مکان‌های استاندارد شنا کنند تا هرگز شاهد چنین حوادث ناگواری در سطح جامعه نباشیم.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online