سلامت نیوز/ پنج استان مرزی روی خط قرمز قرار دارند.

نقشه ایران از جنوب شرقی در حال قرمز‌شدن است؛ درحالی‌که تا همین دو هفته پیش در روزهای پایانی پیک چهارم فقط سه شهرستان سلماس در آذربایجان غربی، پارسیان در هرمزگان و قلعه‎ گنج در کرمان قرمز باقی مانده بودند. جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی نشان می‌دهد 16شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. هرمزگان با ۹ شهرستان قرمز و سیستان و بلوچستان با سه شهرستان قرمز شرایط خوبی ندارند.
خوزستان دو و خراسان رضوی و کرمانشاه هم هر کدام‌ یک‌شهرستان قرمز دارند که به‌دلیل مرزی‌بودن نگرانی‌هایی درباره شیوع کرونای هندی در آنها وجود دارد.
پس از هرمزگان، بحرانی‌ترین شرایط را سیستان‌وبلوچستان دارد؛ استانی که به‌دلیل پراکندگی جمعیت پیک اول بیماری را تجربه نکرد و حالا در شرایطی که کشور پیک چهارم را پشت سر گذاشته، قله پیک سوم را پیش رو دارد.
هم‌اکنون سه شهرستان چابهار، ایرانشهر و نیک‌شهر قرمز هستند و ۲۵۵ بیمار حاد تنفسی و ۱۳۰ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان تحت درمان قرار دارند. با فوت ۹ مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک هزار و ۳۵۸ نفر رسیده است؛ درحالی‌که پزشکان معتقدند پیگیری وضعیت بیماران در هفته‌های گذشته می‌توانست جلوی وقوع پیک در این استان را بگیرد.
نزارعلی مولایی، فوق‌تخصص ریه و مسئول بخش تنفسی حاد بیمارستان علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) زاهدان این نظر را دارد می‌گوید: تراکم جمعیتی در سیستان‌وبلوچستان پایین است و به همین دلیل در همه ماه‌های گذشته کمترین تلفات کرونا را داشت. در این شرایط معتقدم وقتی آمار بیماران پایین بود با رهگیری آنها و کنترل ویروس می‌توانستیم جلوی پیک را بگیریم.
وی با بیان اینکه این کار به حمایت‌های بیشتری از سوی مراکز بهداشتی نیاز دارد، می‌افزاید: طرح شهید سلیمانی در سیستان‌وبلوچستان به‌خوبی اجرا نشد.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today