باشگاه خبرنگاران/ مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به وضعیت خشکی دریاچه‌های فارس، گفت: تالاب‌های فارس کمتر از پنج درصد آب دارند و سایر دریاچه‌های استان نیز کاملا در خشکسالی قرار دارند.

حمیدظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس در نشست خبری مجازی، اظهار داشت: اکوسیستم‌ها بر اثر بهره‌برداری غیراصولی بشر در ابعاد جهانی، ملی و منطقه‌ای متحمل آسیب‌ها و خسارت‌های گوناگونی می‌شوند و طبیعتا اگر انسان بخواهد محیط زندگی خود را حفظ کند و منابع حیاتی به صورت دائم برای خود و نسل‌های آتی بهره‌مند باشد حفظ با اولویت اکوسیستم‌ها به همراه بهره‌برداری پایدار است.
او ادامه داد: از جمله برنامه‌های سازمان محیط زیست استان برگزاری وبینار آموزشی با عنوان حفاظت محیط زیست در صنعت کشاورزی، رونمایی از فصلنامه محیط بان با هدف آموزش به محیط بانان، رونمایی از کتاب همسایه با طبیعت ویژه نوجوانان، برگزاری افتتاحیه جشنواره هنر با محیط زیست، برپایی کارگاه آموزشی زندگی سبز و افتتاح چندین ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرستان‌های مُهر و نی ریز است.
ظهرابی از کشف ۹ هزار و ۶۲ مورد صید غیرمجاز آبزیان در سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین تعداد ۴۶۹ شکارچی قبل از اقدام به شکار توسط محیط زیست دستگیر و در این عملیات‌ها ۲۳۷ سلاح غیر مجاز و ۹۴۸ سلاح مجاز کشف و ضبط شد.
او همچنین از کشف و ضبط ۱۹ مورد سلاح جنگی و ۱۲ هزار ادوات و وسایل شکار از شکارچیان غیرمجاز خبر داد و تصریح کرد: در مجموع ۲ هزار و سه نفر متخلف مرتبط با تخلفات محیط زیستی در استان فارس دستگیر شدند که شاهد افزایش ۲۰ درصدی بوده‌ایم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: کارشناسان محیط زیست در حوزه نظارت و پایش هزار و ۵۰۴ مورد بازید از واحد‌های صنعتی داشتند که منجر به ۸۱۲ مورد اخطار رفع آلودگی داده شده است و عمده آن‌ها موفق به رفع آلودگی شدند و تنها ۶ مورد اخطار تهدید دریافت کرده‌اند.
او از تخصیص ۴۲ میلیون متر مکعب حقابه به تالاب بختگان در سال ۹۸ خبر داد و بیان کرد: این میزان پارسال معادل ۵۵ میلیون متر مکعب بود، اما اختصاص حقابه با میزان حقابه واقعی بسیار فاصله داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه با اشاره به اینکه مطالعات برای حقابه تالاب‌های بختگان و کمجان انجام شده است و تالاب پریشان نیز در حال انجام است و اداره کل محیط زیست فارس آنچه وظیفه خود است را انجام داده، اما در مرحله تخصیص به علت واگذاری‌های فراتر از ظرفیت، وابستگی معیشتی به حقابه‌ها و انتقال آبها، مسیر طولانی آب از اراضی کشاورزی مواردی ایجاد می‌شود.
او خواستار مشارکت مردم و تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای احیای تالاب‌های فارس شد و تاکید کرد که در صورت عدم احیا شاهد آسیب جدی به بخش‌های کشاورزی، ایجاد ریز گرد و گرد و غبار، به مخاطره افتادن اقتصاد و حیات زندیگ انسان‌ها خواهیم بود.
ظهرابی یادآور شد که اداره کل محیط زیست فارس با همکاری دانشگاه شیراز در سال ۹۹ انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان را مورد مطالعه قرار داد که کمترین آسیب را خواهد داشت.
او با اشاره به وضعیت خشکی دریاچه‌های فارس، گفت: دریاچه هفت برم ۷۰ درصد و دریاچه برمشور در شهرستان ممسنی وضعیت آب خوبی دارد و مابقی تالاب‌های فارس کمتر از پنج درصد آب دارند و سایر دریاچه‌های استان نیز کاملا در خشکسالی قرار دارند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به اینکه همه اقدامات به صورت فوری برای نجات فلامینگوها انجام شده است گفت: در این زمینه اطلاع رسانی انجام گرفت، مردم محلی در نجات فلامینگوها مشارکت داشتند و فلامینگوها در خشکی تالاب بختگان آسیب جدی ندیدند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به کنترل زباله‌های بیمارستانی، عنوان کرد: از ۷۶ بیمارستان فعال استان ۷۱ بیمارستان دارای دستگاه بی خطرساز زباله هستند و زباله‌های بیمارستانی ماهانه توسط آزمایشگاه‌های معتبر محیط زیست بررسی می‌شوند و روزانه ۱۰ تن زباله بیمارستانی بی خطر سازی شده در استان دفن می‌شود.
ظهرابی از افزایش ۱۱ درصدی گونه‌های حیات وحش در سرشماری خبر داد و گفت: امسال ۲۳ مورد آتش سوزی در مناطق حفاظت شده استان فارس رخ داده است که ۲ حریق گسترده بود و مابقی به سرعت مهار شد و ۱۷۰۰ هکتار مراتع و جنگل استان در این حریق‌ها دچار آسیب شد.
او بیان کرد: علی‌رغم تلاش برای تامین تجهیزات اطفای حریق، ریالی به این مهم به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اختصاص داده نشد و هزینه‌ها از منابع جاری این اداره کل تامین می‌شود و اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از نظر اختصاص بودجه برای اطفای حریق مظلوم واقع شده است.
ظهرابی از تلاش برای رفع تصرف و مقابله با زمین‌خواری در حوزه محیط زیست فارس خبر داد و بیان کرد: حدود ۷۴۴ هزار هکتار از این اراضی رفع تصرف و باز پس گرفته شد.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online