باشگاه خبرنگاران/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تمامی کودکان زیر ۵ سال خراسان جنوبی در برابر بیماری سرخک واکسینه شده اند و مردم در خصوص شیوع این بیماری نگران نباشند.
 
دکتر مهدی زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان داشت: با توجه به اینکه در سال ۹۹ کودکان زیر ۵ سال به طور ۱۰۰ درصد در مقابل بیماری سرخک واکسینه شده اند تا کنون هیچ مورد ابتلا به سرخک در خراسان جنوبی گزارش نشده است.
او افزود‌: از پارسال به دنبال شیوع بیماری کرونا و نگرانی از عدم پوشش کامل واکسیناسیون و همچنین افت شاخص‌های نظام مراقبت تب و بثورات جلدی ماکولوپاپولر، زنگ خطر جدی برای بازگشت این بیماری به صدا درآمده است که شناسایی مواردی از سرخک در استان های همجوار در هفته های اخیر نشانه آشکار این خطر برای سلامت جامعه است.
مهدی زاده تصریح کرد: به منظور واکسیناسیون MMR کودکان در موقع مقرر، در تمام استان جهت شناسایی موارد مشکوک تذکرات و مکاتبات لازم به عمل آمده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به واگیر بودن بیماری اظهار کرد: افراد مبتلا به سرخک از ۲تا ۴ روز قبل از شروع بثورات جلدی(راش جلدی) به مدت ۴ تا ۹ روز بعد از آن می‌توانند آلوده کننده باشند.
او ادامه داد: نوبت اول واکسن MMR در ۱۲ ماهگی و نوبت دوم در ۱۸ ماهگی به همراه واکسن سه گانه و فلج اطفال تزریق می‌شود.
مهدی زاده گفت: برنامه واکسیناسیون کودکان غیر ایرانی همانند واکسیناسیون کودکان زیر ۵ سال ایرانی بوده است و پارسال پوشش ایمن سازی کودکان زیر ۵ سال غیر ایرانی برای واکسن ۱۰۰ درصد بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه چند مورد ابتلا به سرخک در کشور گزارش شده است بیان کرد: احتمال ابتلا به این بیماری در‌تمام افراد جامعه به خصوص کودکان زیر ۵ سال وجود دارد.
او عنوان کرد‌: بعد از دوره کمون که به طور معمول ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد و حتی می‌تواند ۷ تا ۱۸ روز باشد، علائم مقدماتی نظیر تب، خستگی، سرفه، آبریزش بینی و التهاب در افراد فاقد ایمنی ظاهر می شود.
مهدی زاده گفت‌:خانواده ها جهت واکسیناسیون کودکان خود به موقع اقدام کنند و در صورت بروز علائم بیماری به خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت و بیمارستان مراجعه نمایند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today