فارس/ معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده خشکسالی و سرمازدگی 54 هزار و 100 میلیارد ریال به زیربخش‌های کشاورزی استان وارد کرده است.

خلیل فعله‌گری، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار کرد: بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده خشکسالی و سرمازدگی 54 هزار و 100 میلیارد ریال  به زیر بخش‌های کشاورزی استان اعم از زراعت، باغات، تولید علوفه، گوشت قرمز و زنبور عسل  خسارت زده است. 
به گفته وی، پنج هزار و 600 میلیارد ریال مربوط به خسارت ناشی از سرمازدگی و 48 هزار و 500 میلیارد ریال آن هم ناشی از خشکسالی بوده است که بخش زراعت شامل گندم، جو، کلزا و علوفه و در بخش باغات هم گردو، زردآلو، بادام، توت فرنگی، هلو، شلیل، آلبالو و گیلاس بیشترین خسارت دیده‌اند.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد: بعد از موضوع سرمازدگی امسال وارد بحث خشکسالی شدیم، خشکسالی امسال در طول 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
فعله‌گری تصریح کرد: امیدواریم برآوردهای صورت گرفته در مورد خسارت ناشی از خشکسالی به صورت دقیق برآورد نشود.
وی گفت: پیش‌بینی ما در زمینه خسارت ناشی از خشکسالی در استان بالای 6 هزار میلیارد تومان است، پیگیری‌های لازم انجام گرفته با امضای استاندار کردستان به عنوان بالاترین مقام استان با شورای هماهنگی بحران کشور شده است.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: پیگیری‌های لازم در این خصوص از سوی وزارت جهاد کشاورزی با دولت انجام گرفته است فعلا در سطح کشور در رابطه با خرید دام عشایر قدم‌هایی برداشته شده است اما برای سایر نقاط کشور و به تبع آن استان کردستان فعلا اقدامی انجام نگرفته است.
فعله‌گری عنوان کرد: ما پیشنهادهای خود در راستای حمایت از فعالین کشاورزی در زیربخش‌های مختلف در قابل پرداخت تسهیلات کم بهره و ارزان قیمت و پرداخت اعتبارات تملکی برای پروژه‌های زیرساختی خاصتا پروژه‌های مربوط به حوزه آب و تاثیرگذار در مقابله با خشکسالی را به متولیان این حوزه در کشور داده‌ایم.
وی تصریح کرد: خسارت در بخش‌های مختلف‌ کشاورزی، دامداری، شیلات و غیره ارزیابی‌های لازم انجام گرفته است و در این راستا تمام توان خود را برای جذب حمایت از عزیزانی که خسارت دیده‌اند بکار گرفته‌ایم.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در این زمینه دو موضوع بسیار مهم وجود دارد، عنوان کرد: در بند ز تبصره 2 قانون بودجه سال 1400 مصوب شده که جریمه تسهیلات خسارت دیدگان بخش کشاورزی که بر اثر خشکسالی و یا حوادث غیرمترقبه دچار خسارت شده‌اند از اول سال 94 تا پایان امسال بخشوده شود.
فعله‌گری گفت: تنها بخش زراعت در این مصوبه دولت و مجلس نیامده و آن هم به این دلیل است در اجرای بند خ ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه برای زارعین خسارت دیده امهال تسهیلات در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در همین راستا تسهیلات 8 هزار و 500 نفر از زیربخش‌های مختلف کشاورزی در استان امهال تسهیلات انجام شده است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اذعان کرد: پرونده 3 هزار و 500 نفر از خسارت دیدگان در کارگروه‌های شهرستان در دست بررسی است.
فعله‌گری خاطرنشان کرد: در رابطه با بند ز تبصره 2 قانون بودجه سال 1400 که جدیدا اعلام شده 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که سهم استان کردستان 5 میلیارد تومان است.
وی عنوان کرد: لیست افراد متقاضی تسهیلات را از سیستم بانکی گرفته‌ایم در حال ارائه به شهرستان‌ها هستیم تا خسارت‌ دیدگان واقعی مشخص و براساس آن جریمه تسهیلات پرداخت و یک سال امهال هم از طریق سیستم بانکی انجام گیرد.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online