ایرنا/ مشارکت اقلیت‌ها در رویدادهای مهم سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جنبه‌های مختلفی اهمیت دارد، مهمترین بعد آن را شاید بتوان جلوگیری از به حاشیه رفتن و قرارگرفتن آنها در متن تحولات دانست، یزد با بیشترین آمار اقلیت زرتشتی از دیرباز به عنوان کانون همزیستی اقلیت‌ها در کشور شناخته می‌شود.

یکی از عواملی که باعث ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد از سوی یونسکو شده است، علاوه بر سازگاری ساکنان این شهر کویری در طور تاریخ با طبیعت گرم و خشک کویر مرکزی ایران، همزیستی پیروان ادیان مختلف و تعاملات مطلوب میان آنان در این استان است، به گونه ای که یکی از اعضای شورای اسلامی شهر یزد در دوره چهارم و پنجم از میان اقلیت زرتشتی انتخاب شد که بیشترین رای این عضو زرتشتی از سوی رای دهندگان مسلمان در صندوق ریخته شده بود.
هم اکنون که در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار داریم، تعدادی از شهروندان زرتشتی استان یزد نیز با اعلام مشارکت در این انتخابات، بر استفاده از این حق شهروندی خود تاکید کردند. 
یکی از اعضای انجمن زرتشتیان استان یزد در این زمینه گفت: وظیفه هر ایرانی است که به مملکت خود خدمت کند و این وظیفه در همه ادیان و قانونی به صراحت بیان شده از این رو  از سوی بزرگان و موبدان به پیروان اشو زرتشت تاکید شده که این وظیفه شرعی و اخلاقی به جا آورده و از این حق قانونی و شهروندی خود استفاده کنند.
سهراب فیروزفر ادامه داد: لذا زرتشتیان مانند سایر هموطنان این آمادگی را دارند که در رویداد مهمی مانند انتخابات مشارکت کنند و در نظرخواهی که از زرتشتیان انجام شده اکثر پیران این آیین در انتخابات 28 خرداد شرکت می کنند. 
وی ادامه داد: ما نیز مانند سایر هموطنان عزیزمان برای دفاع از کیان ایران شهید داده ایم و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در رویدادهای مهم و تصمیم ساز مشارکت کرده ایم، رابطه میان زرتشتیان و مسلمان در یزد مثال زدنی است و همه به دنبال سربلندی این آب و خاک هستیم بنابر این از حقی که قانون جمهوری اسلامی برای ما مانند مسلمانان فراهم ساخته استفاده می کنیم.
فیروزفر یادآور شد: تفاوت ادیان و اقوام در ایران مانع اتحاد ملت نبوده و همواره ایرانیان با هر زبان، نژاد و دینی نسبت به کشور خود احساس وظیفه می کنند و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در همراه با انقلاب و مشارکت در در امور مختلف سیاسی و اجتماعی و مسائل خیری، همواره زرتشتیان پای کار بوده‌اند.
این شهروند زرتشتی با تبیین نمونه هایی از مشارکت های پیران آشو زرتشت در امور خیریه و اجتماعی که سابقه تاریخی در استان یزد دارد، ادامه داد: وقف های متعددی که از سوی زرتشتیان در استان یزد و سراسر کشور صورت گرفته مانند آب انبارها، مدارس و بیمارستان‌های خیریه که تمامی شهروندان استان جدای کیش و آیینی که به آن اعتقاد دارند، از این موقوفه ها استفاده می کنند، همگی نشان دهنده مشارکت جویی جامعه زرتشتیان در امور جامعه است و همراهی و همگامی آنان است.

آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today