باشگاه خبرنگاران/ جراحی چشمی آب سیاه برای نخستین بار در استان‌های مازندران، گلستان و سمنان در بابل با موفقیت انجام شد.

قاسمی جراح و متخصص چشم دانشگاه علوم پزشکی بابل از جراحی چشمی آب سیاه(گلوکوم) برای نخستین بار در بابل خبر داد و اظهار کرد: با انجام این عمل بابل مرکز ارجاعی روش‌های نوین این نوع جراحی در استان، مازندران گلستان و سمنان شد.
او افزود: جراحی چشمی آب سیاه(گلوکوم) بر روی بیمار خانم ۷۴ ساله محمودآبادی و خانم ۵۶ ساله بابلی برای نخستین بار در بیمارستان فوق تخصصی چشم میناگر بابل با موفقیت انجام شد.
قاسمی گفت: بیماری گلوکوم(Glaucoma) یا آب سیاه اولین عامل نابینایی غیر قابل برگشت در دنیا است که در نتیجه‌ی افزایش فشار داخل چشم و آسیب دائمی عصب بینایی ایجاد می‌شود و این بیماری شایع چشمی در هر سنی حتی در نوزادان به صورت مادرزای نیز دیده می‌شود.
او افزود: متاسفانه در اغلب انواع بیماری گلوکوم، تا مراحل انتهایی، بیمار هیچ علامتی ندارد و هنگامی فرد متوجه بیماری خود می‌شود که بسیاری از رشته‌های عصب بینایی وی از بین رفته و دید بشدت و بطور غیر قابل برگشت افت کرده است.
فوق تخصص گلوکوم با بیان اینکه تشخیص زودرسِ این بیماری شایع و شروع درمان دارویی و جراحی به موقع می‌باشد،گفت: کلید اصلی در پیشگیری از پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار خواهد بود.
او یکی از روش‌های درمان جراحی گلوکوم را کارگذاری شانت چشمی دانست و گفت: جراحی شانت برای درمان انواع پیشرفته و مقاوم گلوکوم، در مواردی که روش‌های معمول جراحی گلوکوم مؤثر نبوده یا امکان انجام آن‌ها وجود ندارد و گلوکوم در زمینه دیابت انجام می‌شود.
دکتر قاسمی افزود: شانت از طریق یک برش کوچک در چشم گذاشته می‌شود و به عنوان یک سیستم تخلیه مصنوعیِ مایع داخل چشمی عمل می‌کند وبا هدایت مایع زلالیه به یک ناحیه در زیر ملتحمه باعث کاهش فشار داخل چشمی می‌شود.
قاسمی با اشاره به اینکه جراحی شانت و سایر روش‌های جراحی گلوکوم، و حتی روش‌های نوین جراحی این رشته(روش‌های جراحی non penetrating) برای اولین بار در استان مازندران، گلستان و سمنان، در بیمارستان فوق تخصصی چشم میناگر بابل قابل انجام است،گفت: با پیگیری مسئولین دانشگاه و بیمارستان آیت ا.. روحانی بابل موفق شدیم با پذیرش این بیماران و جلوگیری از ارجاع آن‌ها به تهران، گام موثری در کمک به مبتلایان این بیماری شایع برداریم.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today