باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: امسال خشکسالی باعث کاهش ۴۰ درصدی علوفه مراتع استان شده است.

محمود قلیزاده، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: در سال‌های گذشته چنین کاهش بی‌سابقه بوده است و این در شرایطی است که حیات وحش و میلیون‌ها راس واحد دامی در مناطق مختلف این استان به علوفه وابسته است.
او اظهار کرد: در حالی که میانگین خسارت وارده از جانب خشکسالی به علوفه مراتع در ۱۱ شهرستان استان ۴۰ درصد برآورد می شود، میزان خسارت در دیگر مناطق متفاوت است.
قلیزاده با بیان اینکه کم‌آبی و خشکسالی در قشلاقات استان اردبیل به مراتب بیشتر از ییلاقات است، گفت: مراتع شهرستان نیر با ۱۰ درصد خسارت و با کمترین میزان افت علوفه مواجه هستند ولی این میزان در مراتع جنوب استان اردبیل از جمله شهرستان خلخال بالای ۷۰ درصد است.
او افزود: علاوه بر مشکل تغذیه دام‌ و بروز مشکلات معیشتی برای دامداران و عشایر، فقر پوشش گیاهی مراتع تبعات دیگری را هم در پی خواهد داشت که یکی از آنها افزایش فرسایش خاک است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با توصیه به دامداران برای کاهش سطح دام‌های خود در مراتع و ییلاقات برای حفظ پوشش گیاهی باقیمانده اظهارکرد: خشکسالی و نبود علوفه باعث می‌شود که دامداران و عشایر برای پیدا کردن علوفه کوچ زودهنگام داشته باشند و چرای زود هنگام دام پوشش گیاهی نورس را از بین می‌برد.


 

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today