همشهری آنلاین/ این روزها همه صنایع کوچک و بزرگ کشور و واحدهای تولیدی با مشکل قطعی برق روبه‌رو هستند و این مساله اکنون صنعت پرورش مرغ و ماهی در چهار محال و بختیاری را تهدید می‌کند.

قطعی برق در یکی دو ماه گذشته موجب شده مشکلات زیادی برای بخش‌های مختلف جامعه به‌وجود آید و حتی در مواردی خسارت بارباشد که متاسفانه آماری از این خسارت‌ها وجود ندارد. با این وجود اما صدای بسیاری از تولیدکنندگان از خسارت‌هایی که قطعی برق به تولیدی‌های آنها وارد کرده در آمده است.
چهارمحال و بختیاری مزارع پرورش ماهی سردآبی و مرغداری‌های متعددی دارد که قطعی برق موجبات نگرانی‌های زیادی را برای صاحبان آنها فراهم کرده است.

نگرانی‌های دو سویه
محمد کریمی، مدیر شیلات جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری اظهار کرد: قطعی برق از مهم‌ترین تهدیدات جدی حال حاضر صنعت پرورش ماهی در استان است که اگر این روش تحت برنامه و مدیریت نباشد می‌تواند خسارت سنگینی به این صنعت استان وارد کند.
وی گفت: عمده ماهی قابل پرورش در این استان سردآبی است. به همین دلیل مدام باید آب‌ها در استخرهای پرورش ماهی پمپاژ شوند، اگر این اقدام متوقف شود، باعث افت میزان اکسیژن در آب و درنهایت خفگی ماهیان می‌شود که خسارت آن سنگین است.
مدیر شیلات جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری ادامه داد: پمپاژ آب هم نیازمند برق است و اگر برق قطع شود بی‌شک پمپاژ آب قطع خواهد شد و این مساله تهدید بزرگ برای سلامت ماهیان سردآبی است.
کریمی افزود: برخی از مزارع پرورش ماهی استان به صورت ثقلی هستند. به این معنی که آب از چشمه‌ها و نهرهای بالاتر وارد استخرها و از خروجی استخرها خارج می‌شود که در این رابطه نیازی به پمپاژ نیست، اما امسال به دلیل خشکسالی و کمبود آب، استخرهای ثقلی هم نیازمند پمپاژ آب هستند که قطعی برق این مزارع را هم تهدید می‌کند.

انجام نامه‌نگاری
مدیر شیلات جهاد کشاورزی چهار محال و بختیاری با بیان اینکه اغلب مزارع پرورش ماهی مجهز به ژنراتور هستند بیان کرد: خوشبختانه تا کنون گزارشی از  تحمیل خسارت در استان نداشتیم اما قطعی برق همچنان تهدیدی جدی برای این صنعت پردرآمد استان است.
کریمی افزود: مدیریت و تامین برق مزارع پرورش ماهی استان زیر نظر آب منطقه‌ای استان اداره می‌شود. به همین دلیل برای اینکه جلوی هرگونه خسارت را بگیریم هم با آب منطقه‌ای و هم با شرکت توزیع برق نامه‌نگاری کرده‌ایم تا زمان و میزان ساعت قطعی برق را به مدیران مزارع پرورش ماهی استان اطلاع رسانی کنند.
وی درباره اینکه آیا قطعی برق در استان براساس اطلاع رسانی صورت می‌گیرد یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

وضعیت مشابه برای مرغداری‌ها
سام مردانی، معاون امور دام جهاد کشاورزی استان چهار محال و بختیاری نیز اظهار کرد: قطع شدن برق باعث مختل شدن کار ۱رورش مرع در هر واحد مرغداری می‌شود، زیرا تهویه دائمی هوای مرغداری‌ها امری الزامی و این مساله نیازمند برق است. اگر این سیستم از کار بیفتد خسارت سنگینی به مرغداری‌ها وارد خواهد ساخت.
وی بیان کرد: طبق دستورالْمل دولت شرکت توزیع برق باید برای قطعی برق زمانبندی‌ مشخصی را تدوین کند و آن را در اختیار صاحبان صنایع قرار دهد تا صاحبان صنایع  و واحدهای تولیدی مانند مرغداری‌ها بتوانند ساعات قطعی برق را مدیریت کنند.
مردانی ادامه داد: همه مرغداری‌های استان مجهز به ژنراتور هستند و در موارد قطعی برق این مولدها را روشن می‌کنن تا کار  پرورش مرغ با مشکل مواجه نشوند.
معاون امور دام جهاد کشاورزی استان چهار محال و بختیاری گفت: به هرحال قطعی برق یک تهدید جدی برای صنایع است و حتما این مشکل باید رفع شود.
وی درباره اینکه آیا شرکت توزیع برق طبق دستورالعمل دولت آیا با اطلاع قبلی برق واحدها را قطع می کند یا نه، اظهار بی اطلاعی کرد.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday