صدا و سیما/ رئیس ستاد انتخابات خوزستان گفت: شهروندان در کلانشهر اهواز رای خود را در انتخابات شورا‌های اسلامی شهر به صورت الکترونیکی ثبت می کنند .

رضا نجاتی، رئیس ستاد انتخابات خوزستان با اشاره به اینکه در کنار رای‌های الکترونیکی، تعرفه‌های کاغذی نیز در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در صورتی که رای گیری الکترونیکی با مشکل مواجه شود برای اخذ رای از تعرفه کاغذی استفاده خواهد شد.
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در تشریح روش اخذ رای الکترونیکی برای انتخابات پیش رو گفت: در این روش به یک دستگاه تشخیص هویت، صدور برگه تعرفه و صندوق الکترونیکی اخذ رای نیاز است، در ابتدا فرد باید کارت ملی هوشمند خود را به دستگاه تشخیص هویت دهد تا کارت اسکن شده و هویت فرد تایید شود.
امیر شجاعان افزود: پس از اینکار یک برگه تعرفه برای فرد رای دهنده صادر می‌شود، فرد باید برگه تعرفه را درون جایگاه مخصوص در دستگاه اخذ رای قرار دهد، سپس کد نامزد مورد نظر خود را وارد کند و دکمه تایید را بزند. در این حال اگر کد اشتباه باشد به فرد اعلام می‌شود، همچنین برگه‌ای حاوی نام و کد هر نامزد در محل اخذ رای وجود دارد که افراد می‌توانند با توجه به آن کد نامزد مورد نظر را وارد کنند.
برای این بخش تنها وارد کردن کد عددی لازم است، به این ترتیب افراد کهن‌سال یا بی‌سواد نیز که غالبا با اعداد آشنا هستند می‌توانند رای دهند، از طرفی بر روی هر عدد در صفحه کلی دستگاه اخذ رای، معادل خط بریل آن نیز نوشته شده که افراد نابینا نیز مشکلی برای رای دادن نداشته باشند. در حین مراحل اخذ رای یک دستیار صوتی نیز تمام مراحل را توضیح می‌دهد.
پس از ثبت رای و فشردن دکمه تایید، نام نامزد مورد نظر بر روی صفحه به نمایش در می‌آید، سپس شما با تایید نهایی، رای خود را ثبت می‌کنید، در این حال کد نامزد بر روی برگه تعرفه شما درون دستگاه ثبت می‌شود و درون یک محفظه شیشه‌ای به شما نشان داده خواهد شد. البته شما امکان برداشتن برگه را نخواهید داشت؛ تنها می‌توانید مطمئن شوید که کد نامزدی که به آن رای دادید، بر روی برگه حک شده است، سپس این برگه به درون صندوق رای هدایت می‌شود.
با توجه با بررسی‌های صورت گرفته، رای‌گیری الکترونیکی دقت بالاتری نسبت به روش رای‌گیری و شمارش دستی دارد، همچنین بی‌درنگ پس از اتمام انتخابات، تعداد و میزان آرا قابل شمارش بوده و زمانی برای شمارش برگه‌های رای تلف نمی‌شود.
وی گفت: بعد از اخذ رای در حافظه دستگاه رای ثبت شده ذخیره و در انتهای زمان رای گیری پلمب دستگاه شکسته و نتیجه از دستگاه تخلیه و برای تجمیع به وزارت کشور ارسال می شود.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today