ایسنا/ رئیس شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: امنیت بازار تاریخی اصفهان ارتقا داده شود تا اتفاق ناگوار بازار تبریز تکرار نشود.

الیار عاصمی‌نژاد، رئیس شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: بازار تاریخی و میدان نقش جهان از جمله ثروت‌های فرهنگی ایران و جهان بوده که روزانه پذیرای تعداد زیادی از شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی است، ولیکن به دلایل متعددی در معرض آسیب‌هایی همچون آتش‌سوزی(نظیر آتش‌سوزی حجره‌های اطراف میدان در نوروز امسال) قرار دارد.
وی متشکل از انجمن‌های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پیرو ارتقای امنیت این آثار جهانی و برای جلوگیری از تکرار ناگوار اتفاق بازار تبریز، درخواست شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی اهدایی میراث فرهنگی، نصب کلید محافظ جان و سیستم اعلام حریق و جابه‌جایی مشاغل پرخطر از این محدوده را دارد.
گفتنی است؛ بازار تاریخی اصفهان تاکنون چندین بار طعمه حریق شده است که آخرین‌بار نوروز ۱۴۰۰ بود و بر مطالبه برای اقدام فوری و جدی همه دستگاه‌های متولی برای ایمن‌سازی این میراث ارزشمند بارها تاکید شده است.
آتش‌سوزی بازار تبریز در سال ۹۸ نیز به گفته فرماندار این شهر، به نیم‌درصد از مساحت کل این بازار آسیب رساند؛ ۱۲۵ مغازه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در این آتش‌سوزی آسیب دیدند.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today