همشهری آنلاین/ ۱۴۵ میدان هیدروکربوری و ۲۹۷ مخزن نفتی و گازی در ایران کشف شده است که ۱۰۲ میدان نفتی و ۴۳ میدان گازی هستند.

اغلب میدان‌های کشف شده در حوضه زاگرس و خلیج فارس(جنوب‌غربی ایران) مستقر است و بیشتر آن‌ها هم در خوزستان قرار دارد. علاه بر خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه، خراسان رضوی و هرمزگان هم از استان‌های نفت‌خیز هستند که با وجود ذخایر عظیم نفتی و ثروت زیر زمین‌هایشان، محرومیت‌های زیادی دارند.
از میان همه شاید محرومیت خوزستان در تضاد با منابع عظیم نفتی به چشم بیاید، اما بقیه استان‌ها هم وضع بهتری ندارند. در سال 1393 مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، یک درصد درآمد حاصل از فروش نفت به عنوان حق آلایندگی به حساب استان‌ها واریز شود و توزیع آن بر عهده اداره مالیاتی باشد. 
بزرگ‌ترین میدان نفتی ایران میدان نفتی اهواز است که با ذخیره درجای 5/65 میلیارد بشکه و ذخیره قابل برداشت ۳۷ میلیارد بشکه به ‌عنوان سومین میدان بزرگ نفتی جهان شناخته می‌شود. بعد از میدان نفتی گچساران، سومین میدان نفتی کشور یعنی میدان نفتی مارون معادل 7/46 میلیارد بشکه نفت خام در خوزستان است. میدان نفتی آزادگان با ذخیره درجای ۳۲ میلیارد بشکه، چهارمین میدان نفتی ایران و بزرگ‌ترین میدان مشترک کشور است که در لایه اصلی خود یعنی سروک با میدان مجنون عراق مشترک است.
میدان نفتی پازنان با در اختیار داشتن 2/30 میلیارد بشکه نفت خام درجا، پنجمین میدان نفتی ایران محسوب می‌شود. در مجموع از 11 میدان عظیم نفتی کشور، 7 مورد در خوزستان قرار دارد، اما دعوای حق آلایندگی سال‌هاست میان شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب و مسئولان اهوازی وجود دارد. مسئولان اعلام می‌کنند اگر واحدهای صنعتی و تولیدی سهم خود را از آلایندگی و مسئولیت اجتماعی پرداخت می‌کردند، بسیاری از مشکلات شهرهای خوزستان حل می‌شد، اما واحدهایی مثل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب معتقدند سهم خود را پرداخته‌اند.
بر اساس اعلام شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، این شرکت سهم آلایندگی را از سال 93 و بعد از تصویب قانون به طور کامل و بیش از 200 میلیارد تومان پرداخت کرده است. البته برای خوزستان اتفاق جدیدی افتاده است. چند وقت پیش «قاسم سلیمانی دشتکی»‌ استاندار از موافقت وزیر نفت با پرداخت ۲ میلیارد یورو اعتبار برای حل برخی مشکلات استان در مدت ۱۰ سال خبر داده بود. این اعتبار قرار است از محل مازاد درآمدهای نفتی در قالب ارائه لایحه در مجلس یا از صندوق توسعه ملی برای حل مشکلات آبرسانی و فاضلاب و جمع‌آوری آب‌های سطحی استان پرداخت و هزینه شود. پیگیری‌ها از وزارت نفت ادامه دارد و مسئولان استان امیدوارند بتوانند تکلیف این اعتبار را در نیمه اول سال مشخص کنند.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today