ایرنا/ رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: پرونده سه هزار میلیارد ریالی استخراخ غیرقانونی از معدن البلاغ شهرستان اسفراین دراین استان به اتهام تحصیل مال نامشروع و پولشویی در دست بررسی قرار دارد.

حجت الاسلام اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی اظهار کرد: در این ارتباط هشت نفر از عوامل اصلی دستگیر شدند و احتمال دستگیری افراد بیشتری در ارتباط نیز وجود دارد.
وی اضافه کرد: پرونده آلبلاغ ابعاد گسترده ای دارد و بررسی ها و تحقیقات ما نشان از یک جریان سازمان یافته و شبکه ای دارد و این پرونده تا روشن شدن تمام ابعاد آن در دستگاه قضایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
معدن سنگ سرب و روی آلبلاغ در منطقه حفاظت شده ساریگل در شهرستان اسفراین قرار دارد که از حدود ۲ سال قبل شناسایی و  مورد هجوم سودجویان و برداشتکنندگان غیرمجاز قرار گرفت که با ورود نیروهای اطلاعاتی و امنیتی تعدادی از سرشبکه این استخراج غیر مجاز دستگیر و این معدن نیز به ایمیدرو واگذار شده است.

متواری بودن ۶۰۰ محکوم قضایی خراسان شمالی
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: ۶۰۰ نفر از محکومان قطعی دادگاه‌های این استان متواری هستند و دادگستری با تشکیل کارگروه جلب، برای تمام این محکومان متواری حکم جلب صادر کرد و به دنبال دستگیری آنهاست.
جعفری اضافه کرد: تاکنون این کارگروه موفق شد تا ۸۰ نفر از مجرمانی که محکومیت قطعی داشتند را جلب کند و تلاش می شود تا سایر محکومان متواری نیز جلب صورت گیرد.
وی با اشاره به افزایش ۱۲ درصدی پرونده های قضایی استان در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته ۲۲۲ هزار و ۹۰۳ پرونده وارد دستگاه قضا شد که از این تعداد پرونده ۲۲۴ هزار و ۱۹۵ مختومه شد که ۲ هزار و ۱۰۰ پرونده از این تعداد مربوط به سال ۹۸ بود.
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی اظهار کرد: هم اکنون ۱۷ هزار و ۴۲۵ پرونده در دادگستری‌های این استان در دست رسیدگی قرار دارد.
جعفری پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف استان را در سال گذشته ۶۷ هزار و ۶۶۸ پرونده اعلام و اظهار کرد: ۴۱ درصد از این پرونده ها به صلح و سازش ختم شد و این استان رتبه سوم کشور را در شاخص شوراهای حل اختلاف به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به کارکرد واحد ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری استان خراسان شمالی اظهار کرد: حدود ۳۳ هزار مشاوره در این واحد به مردم ارائه شد.
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی ثبت اطلاعات ۲۷۹ هزار و ۶۴۴ نفر از مردم استان را در سامانه ثنا از دیگر کارکرد خوب دادگستری استان دانست و اظهار کرد: برای این کار در ۱۸ دفتر و ۲ کانتر برای ابلاغ الکترونیکی فعال است که در این زمینه میزان رشد استان از ۹۴ درصد به ۹۶ درصد رسیده است.
جعفری از کسب رتبه اول در حوزه رعایت حقوق شهروندی و رسیدگی به زندانیان نیز خبر داد و افزود: خراسان شمالی در طرح کاداستر نیز رتبه اول کشور را دارد.
وی استفاده ۱۲۴ زندانی استان از پابند الکترونیکی، برگشت ۲۵۶ هکتار اراضی بیت المال، جلوگیری از تعطیلی ۱۸ واحد صنعتی و احیاء ۹ واحد و برگشت ۳۴۹ کارگر به واحدهای کارگری را از دیگر کارکردهای دادگستری استان در یک سال اخیر اعلام کرد و اظهار کرد: هم اکنون رسیدگی پرونده قضایی در این استان ۳۲ روز است که این میانگین در سطح کشور حدود ۳۷ روز است.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today