صدا و سيما/ رئيس مرکز کولورکتال دانشگاه علوم پزشکي شيراز گفت: با افزايش سرطان‌هاي گوارش و روده بزرگ در کشور و از جمله فارس مواجه هستيم و به نظر مي‌رسد مردم بايد بيشتر از وضع موجود هشدار‌ها را جد‌ي بگيرند.

دکتر احمد ايزدپناه، رئيس مرکز کولورکتال دانشگاه علوم پزشکي شيراز بيان داشت: سرطان‌هاي روده و گوارش در استان در حال افزايش است و علت اصلي اين وضعيت تغيير سبک زندگي انسان‌ها و بي تحرکي و مصرف فست فود‌ها به عنوان عوامل اصلي است و به همين دليل خوردن فست فود‌ها را به حداقل برسانيد و حتي مصرف نکنيد.
استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي شيراز عنوان کرد: استفاده بيشتر از حد مجاز از کود‌هاي شيميايي در کشور و از جمله فارس نيز از ديگر دلايل شيوع و افزايش سرطان‌هاي ياد شده است.
اين کود‌ها باعث تجمع مواد سرطان زا در ميوه‌ها و ساير محصولات مي‌شود و باعث بروز سرطان‌هاي مختلف در بدن مي‌ شود.
وي گفت: اين مواد در جا‌هاي خاصي از ميوه تجمع مي‌يابد؛ در ته خيار و ميوه‌هاي مشابه که بايد اين قسمت را جدا کرد؛ در برخي ميوه‌ها هم مواد سرطان زا زير پوست تجمع مي‌کند که مردم بايد پوست را بکنند.
فوق تخصص جراحي‌هاي گوارش ادامه داد: تغيير تغذيه، از سبزي و ميوه‌ها به گوشت خواري هم از عواملي است که اين سرطان‌ها را افزايش داده است.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شيراز عنوان کرد: تشخيص به موقع سرطان‌هاي روده و گوارش مهم است و از آن جا که اين بيماري‌ها در حال افزايش است در همه جامعه بايد به طور مرتب بررسي‌هايي در اين باره انجام شود.
ايزدپناه افزود: اين امر به خصوص براي افراد‌ي که ريسک بالايي دارند مانند کساني که يک نفر از افراد درجه يک آن‌ها دچار هر نوع سرطاني به خصوص دستگاه گوارشي شده اند مهم است و آن‌ها بايد به طور مرتب مورد بررسي قرار گيرند.
اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شيراز اعلام کرد: مثلاً در کساني که بستگان درجه يک آن‌ها به سرطان روده بزرگ مبتلا شده وقتي به سن ۴۰ سالگي مي‌رسد براي اولين بار بايد کولونوسکوپي شود و بعد آن هر ۵ سال يکبار مورد آزمايش قرار گيرد.
وي افزود: بقيه افراد جامعه هم در اين باره هر گاه به سن ۴۰ سالگي به بالا مي‌رسند بايد تحت غربالگري سرطان قرار گيرند که متأسفانه اين موضوع هنوز در کشور ما همه گير و جامعه محور نشده و به نظر مي‌رسد با آگاهي دادن بايد نسبت به غربالگري سرطان روده بزرگ بيشتر حساس بود.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شيراز عنوان کرد: در حالي که بار‌ها هشدار مي‌دهيم که تشخيص به موقع و اوليه شانس درمان کامل را به شدت بالا مي‌برد و اميد به زندگي افراد را به حداکثر مي‌رساند، اما هنوز نه برنامه ريزي‌ها و نه آگاهي رساني‌ها در اين باره مطلوب نيست.
اين فوق تخصص جراحي‌هاي گوارش گفت: اين روز‌ها که درگير کرونا هستيم اين وضعيت بد‌تر شده و خود افراد هم ديرتر از انتظار ما مراجعه مي‌کنند و گاهي بيماران آن قدر دير مي‌آيند که نمي‌توان براي آن‌ها کاري کرد و يا به جراحي‌هاي پر ريسک و پيچيده نياز پيدا مي‌کنند؛ در حالي که اگر بيماري‌هاي اين چنيني در مراحل اوليه تشخيص داده شود امکان درمان بيشتر فراهم است.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online