نماد آخرین خبر

افزایش ۹.۵ درصدی آمار ازدواج در چهارمحال و بختیاری

منبع
فارس
بروزرسانی
افزایش ۹.۵ درصدی آمار ازدواج در چهارمحال و بختیاری

فارس/ معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري گفت: در سال گذشته انتظار مي‌رفت آمار ازدواج در استان به علت شيوع کرونا کاهش يابد اما برخلاف انتظارات به علت کاهش هزينه‌هاي گزاف مراسمات و تجملات زمينه ازدواج آسان فراهم شد و آمار ازدواج تا 9.5 درصد افزايش يافت.

طهماسب شيرواني، معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري با بيان اينکه طبق سرشماري سال 95، 34 درصد از جمعيت چهارمحال و بختياري جوان يعني 18 تا 35 سال هستند، اظهار کرد: جوان‌ترين جمعيت استان با 35.5 درصد متعلق به شهرستان فارسان، لردگان با 34.7 و شهرکرد با 34.3 درصد اعلام شده است.
وي افزود: ميانگين سني ازدواج و طلاق استان در سال گذشته به ترتيب 27.42 و 34.5 و در سال 95، 25.32 و 32.25 درصد بوده که به ميانگين سني ازدواج 2.1 درصد و به ميانگين سني طلاق 2.2 درصد طي چهارسال گذشته افزوده شده است.
معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري با اشاره به اينکه ميانگين سني ازدواج در شهرستان کيار 32.13، شهرکرد 31.59 و بروجن 31.5 بوده، بيان کرد: ميانگين آمار ازدواج در سال 99 به نسبت سال 98 در سطح کشور 4.4 درصد و در سطح استان 9.5 درصد افزايش داشته و در سال 99، 7 هزار و 465 مورد ازدواج و در سال 98، 6 هزار و 825 مورد ازدواج ثبت شده است.
شيرواني آمار رشد طلاق در کشور در سال 99 نسبت به سال 98 را 3.5 درصد و در استان 9 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 99 در استان يک هزار و 542 طلاق ثبت شده که در سال 98 اين آمار يک هزار و 403 مورد بوده است.
وي با اشاره به اينکه استان به لحاظ درصد تغييرات ازدواج از سال 99 به 98 رتبه هشت کشور را کسب کرد، اظهار کرد: شاخص نسبت طلاق به ازدواج يک شاخص مهم و موثر است که در سال 99، در استان 20.6 درصد و در کشور حدود 33 درصد است يعني در کنار هر پنج ازدواج در استان يک مورد طلاق ثبت شده و اين آمار در کشور نسبت سه به يک دارد.
معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري به نسبت طلاق به ازدواج در استان اشاره کرد و ادامه داد: شهرستان بن با 48.2 درصد بالاترين آمار طلاق را داشته يعني در کنار هر دو ازدواج يک مورد طلاق ثبت شده و کمترين آمار با پنج درصد مربوط به شهرستان کوهرنگ است يعني به ازاي هر 20 ازدواج يک طلاق ثبت شده است.
شيراني با اشاره به تسهيلات ازدواج جوانان گفت: در سال گذشته 12 هزار و 6 نفر متقاضي دريافت تسهيلات در استان بودند که 11 هزار و 65 نفر اين تسهيلات را دريافت کردند و پرونده هشت درصد باقي‌مانده که بنا به دلايلي از جمله عدم تکميل پرونده، اقدام در اواخر سال 99، نبود بودجه کافي در بانک و ... تسهيلات دريافت نکردند در سال جاري در حال پيگيري هستند.
وي اظهار کرد: در سال گذشته بسياري از افراد انتظار داشتند آمار ثبت ازدواج در استان به علت شيوع بيماري کرونا کاهش يابد اما برخلاف انتظارات به علت کاهش هزينه‌هاي گزاف مراسمات و تجملات زمينه ازدواج آسان فراهم شد و آمار افزايش يافت اما در سال‌هاي قبل از کرونا شاهد کاهش اين آمار بوديم.
معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري بيان کرد: در سال 94 قانوني در راستاي ازدواج آسان و بهنگام جوانان تصويب شد اما تا کنون اجرايي نشده هرچند همه فعاليت‌هاي دستگاه‌هاي مربوطه در راستاي اين قانون است اما طبق فرمايش مقام معظم رهبري اگر اين قانون اجرايي شود مشکلات مسکن، اشتغال و ... نيز در راستاي اين قانون مرتفع مي‌شود که اميدواريم در دولت جديد اجرايي شود.
شيراني با بيان اينکه شعار هفته ازدواج سال جاري« ازدواج جوانان با همراهي خيران» است، گفت: چندين سالي است که اولين مجمع خيران استان در شهرستان بروجن و هفته گذشته نيز در شهرستان کوهرنگ ثبت شد تا از ظرفيت خيران و پرنفوذان به منظور فرهنگ‌سازي ازدواج و رفع موانع مالي استفاده شود.
وي ادامه داد: چندين طرح تسهيل‌سازي ازدواج به صورت مجازي انجام شد که اثرگذاري اين طرح‌ها در گرو ايجاد موقعيت پايدار در وضعيت مسکن و اشتغال جوانان توسط متوليان اين امر است.
معاون فرهنگي و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختياري برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي، مشاوره‌هاي قبل ازدواج، توزيع جهيزيه ميان زوج‌هاي نيازمند را از ديگر حمايت‌هاي اين مرکز از جوانان دانست.

آخرين خبر چهارمحال و بختياري در اينستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday