نماد آخرین خبر

آغاز مرمت کاروانسرای شمس‌السلطنه نراق

منبع
برنا
بروزرسانی
آغاز مرمت کاروانسرای شمس‌السلطنه نراق

برنا/ مدير پايگاه ميراث‌ فرهنگي بافت تاريخي نراق از آغاز مرمت اضطراري بام مجموعه کاروانسراهاي شمس‌السلطنه و حاج مهدي اين شهر با صرف اعتبار چهار ميليارد ريال خبر داد.

پروين سادات طيبي، مدير پايگاه ميراث‌ فرهنگي بافت تاريخي نراق اظهار کرد: مرمت اين بناي تاريخي به منظور نجات بخشي بام، حفاظت، مرمت طاق و تويزه‌ها و سبک‌سازي بام انجام مي‌شود.
مدير پايگاه ميراث‌ فرهنگي بافت تاريخي شهر نراق تصريح کرد: کاروانسراي شمس‌السطلنه که در ۱۰ سال گذشته در اثر عدم رسيدگي و مرمت به موقع متوليان امر از جمله اداره اقاف و امورخيريه با تخريب همراه شده، مورد مرمت اضطراري و رفع خطر قرار مي‌گيرد.
طيبي ادامه داد: مرمت اين مرحله شامل آواربرداري و سبک‌سازي بام، استحکام‌بخشي بدنه‌ها و پايه‌هاي فضاي پيراموني گنبد، شيب‌بندي، عايق بام و بام‌سازي نهائي، برچيدن اندود کاهگل فرسوده بدنه خارجي، کونال‌بندي‌هاي فرسوده خشتي و آجري، تثبيت و استحکام‌بخشي مجدد کونال‌بندي‌ها و اجراي اندود حفاظتي آستر و رويه ديوارها و جرزها است.
وي با اشاره به اينکه جذب گردشگر، در گام نخست، به محافظت از آثار و بناهاي تاريخي نياز  دارد، گفت: نراق، تاريخي و دست نخورده با ساکنان معتقد و مذهبي مسافران را به ياد گذشته‌هاي ايراني اسلامي مي‌اندازد.
طيبي خاطر نشان کرد: بافت تاريخي منحصر به فرد نراق از نوع شهرهاي ماسوله و يزد با ديوارهاي کاهگلي و با ترکيبي از بناهاي تاريخي، معابر سنگ فرش و آب روان و باغ‌هاي حاشيه است.
مدير پايگاه ميراث فرهنگي بافت تاريخي نراق افزود: کاروانسراي شمس‌السلطنه يکي از زيباترين اماکن تاريخي شهر نراق است که در دوره قاجار احداث شده است. طيبي بيان کرد: معماري بناي اين بازار همراه با حجره‌ها و تيمچه‌ها از ظرافت و زيبايي خاصي برخوردار است.
وي گفت: سقف‌هاي گنبدي شکل اين بازار ويژگي منحصر به فردي به آن بخشيده است و ديوارهاي بازار آجري و سقف آن، ضربي آجري است و در حجره‌ها همه از چوب است که روي آنها با مهارت و زيبايي خاصي کنده‌کاري شده است.


آخرين خبر استان مرکزي در اينستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today