نماد آخرین خبر

نیاز حداقل ۱.۶ میلیون دزی استان مرکزی به واکسن کرونا

منبع
ايسنا
بروزرسانی
نیاز حداقل ۱.۶ میلیون دزی استان مرکزی به واکسن کرونا

ايسنا/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي اراک با بيان اينکه براي ايمن کردن جمعيت استان مرکزي در برابر کرونا حداقل ۷۰ درصد از جمعيت استان معادل ۸۰۰ هزار نفر بايد واکسينه شوند، گفت: بر اين اساس حداقل به يک ميليون و ۶۰۰ هزار دز واکسن نياز است.

سيدمحمد جماليان، رئيس دانشگاه علوم پزشکي اراک در اين باره اظهار کرد: اگر حدود دوسوم معادل ۷۰ درصد جمعيت استان مرکزي واکسينه شوند، مي‌توان گفت که ايمني مناسب فراهم شده و امکان برداشتن برخي از محدوديت‌ها در مراکز تجمعي وجود خواهد داشت.
وي با اشاره به انجام واکسيناسيون افراد ۶۸ تا ۷۰ ساله از روز گذشته، دوشنبه ۲۱ تيرماه در استان مرکزي، گفت: علاوه بر واکسيناسيون افراد بالاي ۶۸ سال، براي افرادي که بايد دوز دوم واکسن را دريافت کنند نيز طبق برنامه زمان بندي با مراجعه به مراکز از پيش تعيين شده، واکسيناسيون انجام خواهد شد. از ابتداي واکسيناسيون در استان مرکزي تاکنون افزون بر ۷۰ هزار نفر از جمعيت استان در دو نوبت واکسينه شده‌ و دو دوز واکسن دريافت کرده‌اند.
وي از افزايش سرعت واکسيناسيون در روزهاي آينده طبق وعده وزير بهداشت در استان مرکزي خبر داد و افزود: با ورود واکسن سينوفارم چين و کووبرکت، به استان، روند واکسيناسيون تسريع مي‌يابد و انتخاب نوع واکسن سينوفارم چين يا کوبرکت ايراني به انتخاب مردم است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي اراک با اشاره به اينکه ميزان رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در استان مرکزي از نرم کشوري بالاتر است، اظهار کرد: اگر مردم به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي اهميت ندهند و پيک پنجم کرونا را جدي نگيرند به مراتب روزهاي سخت‌تري را پيش رو خواهيم داشت. در حال حاضر استان مرکزي از وضعيت خوبي از نظر ميزان رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي برخوردار نيست و احتمال افزايش آمار بستري و فوت شدگان طي هفته‌هاي آينده وجود دارد.
وي بيان کرد: با توجه به وضعيت کنوني و افزوده شدن شهرستان‌هاي قرمز و نارنجي، بايد مردم جدي‌تر و هوشيارانه‌تر از قبل در مراودات و فعاليت‌هاي اجتماعي خود نکات بهداشتي را رعايت کنند و تا اطلاع ثانوي از برگزاري هرگونه مراسم پرازدحام و مسافرت غيرضروري بپرهيزند.
او تصريح کرد: متاسفانه همچنان مراسم عروسي و دورهمي‌هاي خانوادگي و کلاس‌هاي آموزشي حتي در شهرهاي قرمز و نارنجي برگزار مي‌شود و ارگان‌هايي که بايد بر فعاليت مراکز تجمعي در شرايط قرمز و نارنجي نظارت داشته باشند در انجام ماموريت هاي محوله کوتاهي مي‌کنند.
جماليان افزود: با افزايش شهرهاي قرمز به سه شهر و مشاهده‌ نوع دلتا کرونا در استان که قدرت سرايت آن چندين برابر بيشتر است، لزوم پرهيز از دورهمي‌هاي خانوادگي توسط مردم و استفاده از ماسک حتي با گرم شدن هوا دوچندان مي‌شود، همچنين مردم بايد از حضور در مجالس شادي و عزا پرهيز کرده و در صورت ضرورت براي حضور در تجمعات حتما فاصله‌گذاري‌هاي اجتماعي را رعايت کنند.
 
  
 

آخرين خبر استان مرکزي در اينستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today