نماد آخرین خبر

۲ برابر ظرفیت سد امیرکبیر در تهران کاهش منابع آبی داریم

منبع
ايرنا
بروزرسانی
۲ برابر ظرفیت سد امیرکبیر در تهران کاهش منابع آبی داریم

ايرنا/ مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان تهران گفت: ۳۷۳ ميليون متر مکعب معادل ۲ برابر ظرفيت سد اميرکبير کاهش ذخيره منابع آبي در اين استان داريم.

يوسف رضاپور مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان تهران روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران، ضمن اشاره به کاهش ذخيره سدهاي پنجگانه تهران اظهار داشت: آب شرب مردم تهران را از سدهاي پنجگانه و منابع آب هاي زيرزميني تامين مي کنيم که ۷۵ درصد از منابع سطحي و بقيه از منابع زيرزميني تامين مي شود. 
وي افزود: امسال در معدود سال هاي خشک در کشور هستيم بارندگي کمي در سال آبي امسال رقم خورد به گونه اي که ۳۶ درصد کمتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بارش باران ثبت شده است. 
مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان تهران ادامه داد: امسال شاهد افزايش دما هستيم که نياز است با دقت و حساسيت به مسايل آبي نگاه کنيم. 
وي با اشاره به افزايش جمعيت در تهران گفت: در اين استان جمعيتي بالغ بر ۱۳ ميليون نفر داريم که با حضور اتباع اين رقم افزايش يافته است. 
وي ادامه داد: امسال با وجود محدوديت ها در منابع آبي، افزايش دما، دستورالعمل هاي بهداشتي با تعامل بخش کشاورزي و صنعتي و وازرتخانه در کاهش مصرف، اميدواريم مشکلي براي تامين آب تا پايان سال نداشته باشيم ضمن اينکه امسال آبياري فضاي سبز ممنوع اعلام شده است.
رضاپور از مردم درخواست کرد: با رعايت الگوي مصرف و همراهي با اين شرکت در تامين آب پايدار همکاري کنند. 
وي با بيان اينکه اکنون شاهد بحران آب در کشور هستيم، گفت: طرح سازگاري با کم آبي مصوبه هيات وزيران در سال ۱۳۹۶ بود که مقرر شد هر استاني در راستاي حرکت مصرف آب به سمت استانداردها، نياز ها و راهکارها را احصاء کند.  
مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان تهران گفت: اکنون ميزان مصرف منابع آبي در تهران ۸۶.۵ درصد برآورد شده است که مصرف استاندارد آب در دنيا ۴۲ درصد است.
وي ادامه داد: مصرف بالاي ۶۰ درصد باعث تنش آبي و بيش از اين رقم به بحران آبي منجر مي شود که نياز است ۲۶.۵ درصد مصرف را کاهش دهيم. 
رضاپور با اشاره به تشکيل کارگروه ملي سازگاري با کم آبي گفت: بر اساس اين طرح برنامه ۲۰ ساله براي کاهش منابع آبي ابلاغ شده است که بايد با راهکارهايي از جمله کاهش مصرف آب با استفاده از روش هاي نوين و جايگيزيني پساب اقدام کنيم. 
اين مقام مسئول گفت: امسال بايد ۷۵ ميليون مترمکعب کاهش مصرف داشته باشيم تا منابع آب را مديريت کنيم که اين امر نيازمند درست مصرف کردن آب است تا در آينده شاهد مناقشات آبي نباشيم. 
مديرعامل شرکت آب منطقه اي استان تهران با تاکيد بر اينکه يک هزار و ۴۰۰ حلقه چاه غيرمجاز آب در استان تهران وجود دارد، گفت: ۳۱۰ چاه مسدود شده است. 
وي ادامه داد: امسال از بين ۵۲۰ چاه براي ۱۸۴ چاه کنتور نصب شده است و  ۱۹ مورد توقيف ادوات غيرمجاز برداشت آب صورت گرفته است. 
رضاپور در بخش ديگري از اين نشست به آمار غرق شدگي در تاسيسات آبي اشاره کرد و گفت: امسال۲۳ نفر از هموطنان و اتباع در سدها، جوي آب ها و کانال هاي آبي غرق شده اند.  
وي افزود: در تاسيسات آبي سال گذشته ۲۷ نفر غرق شدند.

آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran