نماد آخرین خبر

کشتار دام خارج از کشتارگاه در عید قربان ممنوع است

منبع
فارس
بروزرسانی
کشتار دام خارج از کشتارگاه در عید قربان ممنوع است

فارس/ مديرکل دامپزشکي استان يزد گفت: کشتار دام در روز عيد قربان فقط در کشتار اه‌هاي مجاز دام انجام مي‌شود و اجازه کشتار خارج از کشتارگاه ندارند.

علي فاتحي‌نيا، مديرکل دامپزشکي استان يزد در اين باره اظهار کرد: با توجه به شرايط کرونايي استان و جهت جلوگيري از اشاعه بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام، با توجه به اينکه کليه کشتارگاه‌هاي دام در سطح استان باز هستند در روز عيد سعيد قربان از کشتار خانگي خودداري کنند.
وي با بيان اين‌که عمليات نظارت شرعي و بهداشتي توسط همکاران دامپزشکي در کشتارگاه‌هاي استان انجام خواهد شد افزود: کشتار در حاشيه شهرها برابر با ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامي تهديد عليه بهداشتي عمومي محسوب مي‌شود و با متخلفين برابر با قانون و با توجه به هماهنگي صورت گرفته با مقام محترم قضايي برخورد خواهد شد.
مديرکل دامپزشکي استان يزد با اشاره به اين‌که به منظور اطمينان از سلامت دام بهتر است کشتار دام در کشتارگاه‌ها انجام شود و با اين اقدام، سلامت گوشت قرباني تضمين خواهد شد ادامه داد: شهروندان دام را از محل مورد تاييد دامپزشکي تهيه کرده و از خريد دام تب دار يا آلوده به کنه خودداري کنند.
وي بيان کرد: به منظور جلوگيري از بروز بيماري‌هاي مشترک بعد از ذبح دام حتما گوشت را به مدت ۲۴ ساعت در يخچال قرار داده و قبل از اين مدت از تماس با خونابه و گوشت قرباني اجتناب کرده و پس از اين مدت با استفاده از دستکش و رعايت اصول ايمني اقدام به قطعه بندي گوشت براي مصرف کنند.
فاتحي نيا اظهار کرد: قربانگاه هاي موقت به عنوان محل عرضه و کشتار دام مورد استفاده قرار نمي گيرد و تنها در جهت ثبت درخواست متقاضيان دام قرباني فعاليت مي کنند بنابراين تمام کشتارها تنها در کشتارگاه هاي مجاز و تحت نظارت شرعي و بهداشتي دامپزشکي صورت مي گيرد.


آخرين خبر يزد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today