نماد آخرین خبر

افزایش چشمگیر متقاضیان سفر به ارمنستان در مشهد

منبع
ايسنا
بروزرسانی
افزایش چشمگیر متقاضیان سفر به ارمنستان در مشهد

ايسنا/ سخنگوي انجمن صنفي دفاتر و خدمات مسافرتي خراسان رضوي از افزايش چشمگير متقاضيان سفر به ارمنستان در مشهد خبر داد.

مجيد فرقاني، سخنگوي انجمن صنفي دفاتر و خدمات مسافرتي خراسان رضوي در خصوص اقبال مردم مشهد در سفر به ارمنستان اظهار کرد: از مشهد پرواز مستقيم به ارمنستان نداريم و کساني که متقاضي سفر به اين کشور هستند ابتدا به تهران رفته و سپس به ارمنستان سفر مي‌کنند. البته مدتي است که با وجود اقبال مردم ايران در سفر به ارمنستان، اين کشور در راستاي منافع خود، حداقل اقامت تورهاي گردشگري از سمت ايران را ۱۰ روز تعيين کرده که با شرايط کنوني هزينه‌ تورهاي ارمنستان افزايش پيدا مي‌کند و روي شهرهايي همانند مشهد در کاهش متقاضي مي‌تواند تاثيرگذار باشد.
وي با اشاره به هزينه يک تور مسافرتي به ارمنستان خاطرنشان کرد: هزينه يک تور مسافرتي از مشهد به ارمنستان از ۸ ميليون تومان آغاز و تا ۲۰ ميليون تومان ادامه دارد. تقاضاي سفر شهروندان مشهدي به ارمنستان به دليل واکسن کرونا افزايش پيدا کرده است. وزارت ميراث تبليغ تور واکسن را ممنوع کرده، اما در اين روزها مشخص است که تورهاي ارمنستان براي تزريق واکسن انجام مي‌شود و تبليغات اين تورها نيز توسط مردم انجام شده و از آن آگاهي پيدا مي‌کنند. همچنين پيش از ارمنستان کشور امارت نيز واکسيناسيون کرونا را براي گردشگران انجام مي‌داد که در حال حاضر منتفي شده است.
سخنگوي انجمن صنفي دفاتر و خدمات مسافرتي خراسان رضوي تاکيد کرد: در تورها اسمي از واکسن برده نمي‌شود و در قالب يک تور مسافرتي به ارمنستان سفر مي‌کنند. به صورت قانوني نيز هيچ اهرمي براي برخورد با اين تورها وجود ندارد. مردم به سفر مي‌روند و در کنار آن نيز واکسن خود را تزريق مي‌کنند، مگر اينکه يک تور مسافرتي صرفا با نام واکسن کرونا تبليغات انجام دهد که وزارت ميراث فرهنگي با آن برخورد خواهد کرد.
وي افزود: در حال حاضر مردم صرفا براي تزريق واکسن به ارمنستان سفر مي‌کنند و نسبت به دوره‌هاي مشابه سال‌هاي گذشته متقاضيان سفر به ارمنستان افزايش چشمگيري داشته است. به عنوان مثال در سال ۹۸ که با اپيدمي کرونا مواجه نبوديم، متقاضيان سفر به ارمنستان نسبت به وضعيت کنوني بسيار کمتر بوده است. البته آن موقع مسيرهاي گردشگري ديگري مانند ترکيه باز بود و در انتخاب مسيرها تنوع وجود داشت، اما در حال حاضر تنوعي براي گردشگران داخلي وجود ندارد و ورود به ترکيه به شدت سخت شده، اما کشور ارمنستان چنين شرايطي ندارد و با وجود انجام عمليات واکسيناسيون رايگان، مردم ايران اين کشور را براي سفر و گردش انتخاب مي‌کنند.
فرقاني در واکنش به اظهار نظر برخي از مسئولان وزارت بهداشت که در ارمنستان واکسن تاريخ مصرف گذشته به مردم ايران تزريق مي‌شود، عنوان کرد: اينکه مي‌گويند کشور ارمنستان از واکسن‌هاي تاريخ مصرف گذشته استفاده مي‌کند صحت ندارد. اين کشور تحت نظارت سازمان بهداشت جهاني عمليات واکسيناسيون را انجام مي‌دهد و نظارت‌هاي شديدي نيز روي اين کار وجود دارد.
وي گفت: از سوي ديگر عمليات واکسيناسيون در ايران به کندي انجام مي‌شود و مرم به دنبال حفظ امنيت و سلامتي خود هستند و به همين دليل براي تزريق واکسن به کشورهاي ديگر رو مي‌آورند.

سخنگوي انجمن صنفي دفاتر و خدمات مسافرتي خراسان رضوي افزود: وزارت بهداشت ظرفيت ۴۰ درصدي براي پروازها تحميل کرده است. آيا يک پرواز که يک تا دو ساعت زمان مي‌برد، شيوع کرونا در آن خطرناک‌تر است يا تجمع در صف‌هاي طولاني خريد يک کالا؟
فرقاني در خصوص وضعيت دفاتر خدمات مسافرتي مشهد تصريح کرد: متاسفانه هنوز شرايط دفاتر خدمات مسافرتي بهتر نشده و شايد وضعيت آنان بدتر شود. سياست نادرستي است که تنها سفر را عامل انتشار ويروس کرونا بدانيم. عامل انتشار ويروس مسائل ديگري هم مي‌تواند باشد. در سفرها مي‌توان پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کرد و مقاصد مختلف داخلي و خارجي نيز ملزم به رعايت پروتکل‌ها هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar