نماد آخرین خبر

۲۲۵۰ هکتار اراضی بیابانی لارستان احیا شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
۲۲۵۰ هکتار اراضی بیابانی لارستان احیا شد

ايرنا/ مدير منابع طبيعي و آبخيزداري لارستان فارس گفت: روستاهاي کهنه و کورده با خشکسالي و بياباني شدن و کاهش ذخيره پوشش گياهي مواجه هستند که براي حفاظت و تثبيت خاک و مقابله با گسترش اين پديده‌ها،بيش از ۲ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضي بياباني اين روستاها احيا شد.

مسعود لادني، مدير منابع طبيعي و آبخيزداري لارستان فارس سه‌شنبه اظهار داشت:حدود ۵۰ هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه هاي طبيعي در اين شهرستان بياباني و شوره‌ زار است و مابقي عرصه ها نيز در خطر بياباني شدن قرار دارد.
وي ادامه داد:‌مساحت عرصه‌هاي ملي و طبيعي لارستان افزون بر يک ميليون و ۲۵۰ هزار هکتار است که به لحاظ وسعت اراضي بياباني اين شهرستان در بين شهرستان‌هاي استان فارس داراي بيشترين ميزان بياباني است.
لادني موضوع خشکسالي را مهم‌ترين چالش‌ فراروي منابع طبيعي لارستان دانست و گفت: با توجه به دام مازاد موجود در مراتع، حضور عشاير، چراي خارج از فصل دام‌هاي روستاييان و کاهش بارندگي سالانه بيشتر مراتع موجود در لارستان در وضعيت فقر محسوس پوشش گياهي و مرتعي قرار دارند. همچنين بادهاي موسمي در فصل تابستان روند حرکت به سمت بياباني شدن عرصه هاي طبيعي را تشديد کرده است.
او بيان کرد: خشکسالي و آبياري زمين با آب شور، کشاورزي غيراصولي، کم پوشش بودن گياهان طبيعي در سطح زمين از مهم‌ترين دلايل پديد آمدن بيابان زايي در منطقه است و عرصه هاي طبيعي را به شدت در معرض فرسايش بادي قرار داده است.
مدير منابع طبيعي و آبخيزداري لارستان گفت: اجراي طرح هاي آبخيزداري و آبخوان داري براي مقابله با پديده خشکسالي و همچنين نهال کاري وبهره مندي از توان جوامع محلي براي افزاييش ميزان پوشش جنگلي و مرتعي از جمله برنامه ها و اولويت هاي مهم اين نهاد است و گسترش کشت گونه‌هاي مقاوم به شوري همچون
گَز شاهي در ديمزارها و زمين هاي کشاورزي براي مقابله با بيابان‌زايي بسيار اثربخش است.

لادني اضافه کرد: گونه‌هاي گياهي شاخص شهرستان لارستان به لحاظ شرايط اقليمي و رويشگاه‌هاي طبيعي گياهي شامل کُنار، گَزشاهي، گَون، قيچ، بادام کوهي، بنه، ارس يا سرو کوهي است.
وي بيان کرد:‌ از مجموع بيش از يک ميليون و ۲۵۰ هزار هکتار عرصه جنگلي و مرتعي اين شهرستان حدود ۹۰ درصد آنها منابع ملي است.
شهرستان لارستان به مرکزيت لار در فاصله ۳۷۸ کيلومتري جنوب شيراز واقع شده است.

آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online