نماد آخرین خبر

قووت و کباب سرداشی همدان ثبت ملی شد

منبع
ايرنا
بروزرسانی
قووت و کباب سرداشی همدان ثبت ملی شد

ايرنا/ ۶ اثر معنوي و ناملموس اين استان در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس کشور ثبت شد.

علي مالمير، مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان بيان کرد: در اجراي ماده ۱۲ کنوانسيون بين المللي حفظ ميراث‌فرهنگي ناملموس؛ قانون الحاق جمهوري اسلامي ايران به کنوانسيون مذکور و آيين‌نامه اجرايي آن و ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان ميراث‌فرهنگي کشور، «مهارت پخت نان مغزي» در شهرستان تويسرکان به شماره۲۲۹۷ در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس کشور ثبت شد.
او اظهار کرد: همچنين «مهارت پخت کباب سرداشي» در شهرستان همدان به شماره ۲۲۹۶، «مهارت و شناخت بافت قالي تويسرکان» به شماره ۲۲۹۵، «مراسم آئيني شاهزاده علي‌اصغر(ع) در محرم» شهرستان همدان به شماره ۲۲۹۸، «مهارت تهيه قووت» به شماره ۲۳۰۰ و «مهارت منبت چوب» شهرستان‌هاي ملاير و تويسرکان به شماره ۲۲۹۹ در فهرست ملي ميراث فرهنگي ناملموس کشور ثبت شد.
مهارت پخت کباب سرداشي
سرداشي کبابي است که در همدان طبخ مي‌شود و شيوه پخت آن با کباب در تبريز بسيار نزديک است. پخت آن بسيار راحت است و در زندگي شهري نيازي به لوازمي که براي کباب درست کردن مانند منقل وآتش سخت قابل استفاده است، ندارد.
با اينکه برخي اين غذا را با کباب تابه‌اي اشتباه مي‌گيرند، اما يک تفاوت اصلي ميان اين دو غذا است که استفاده از سيب‌زميني اين تفاوت را ايجاد مي‌کند و گياه مرزنجوش طعم ويژه‌اي به آن مي‌دهد.
مهارت تهيه قووت
قوت عصرانه خوشمزه همداني‌هاست که بيشتر در روز‌هاي بلند تابستان استفاده مي‌شود.
قوت همدان که پايه آن نان خشک خورد شده که با روغن و سبزي طعم دار مي‌شود است، شباهت زيادي با ديماج قزويني‌ها و تبريزي‌ها دارد، اما تفاوت‌هاي آن بيشتر است.
مهارت پخت نان مغزي
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان گفت: «گرده مغزي» يکي از نان‌هاي سنتي و سوغات‌هاي خاص تويسرکاني است، ناني خوش‌طعم و مقوي که بيشتر در فصل گردوتکاني در دورهمي و پاي تنور گلي پخته مي‌شود.
او بيان کرد: شهرستان تويسرکان با توجه به سابقه تاريخي و سکونتگاهي يکي از مراکز مهم استان همدان است که پيشينه قديمي آن به لحاظ فرهنگي موجب شده که تنوع فرهنگي، اقدامات و نوآوري‌هاي آن‌ها در حوزه‌هاي مختلف بارز باشد، از جمله اين نوآوري‌ها مي‌توان به دست پيدا کردن به ويژگي‌هاي جديدتر در شيوه زندگي در انواع غذا‌ها و خوراکي‌ها و تنوع در آن‌ها به واسطه تنوع محصولاتي که در منطقه وجود داشته، اشاره کرد.
مالمير ادامه داد: گردو از مهمترين محصولات شهرستان تويسرکان از گذشته دور بوده و هست که در سبد غذايي مردمان اين ديار ارزش بالايي دارد و به دليل اينکه در مناطق مختلف قابليت پرورش ندارد و اين ويژگي را تويسرکان دارد يک مزيتي براي منطقه محسوب مي‌شود.
مهارت منبت چوب ملاير و تويسرکان
صنعت مبلمان ملاير و تويسرکان از ديرباز به واسطه هنر منبت کاري در اين ۲ شهر مورد توجه قرار داشته است، شهرستان ملاير و به طور ويژه شهر ملاير قطب اصلي مبل سازي در ايران محسوب مي‌شود به نحوي که ملاير به عنوان شهر جهاني مبل و منبت نيز به ثبت رسيده است.
حدود نيمي از مبلمان منبت مصرفي کشور در شهرستان‌هاي ملاير و تويسرکان استان همدان توليد مي‌شود.


آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today