نماد آخرین خبر

آتش‌نشانان زاهدانی موفق به وصول مطالبات قدیمی خود نشده‌اند

منبع
ايلنا
بروزرسانی
آتش‌نشانان زاهدانی موفق به وصول مطالبات قدیمی خود نشده‌اند

ايلنا/ طبق گفته آتش‌نشانان زاهداني؛ اين افراد هنوز موفق به دريافت مطالبات قديمي خود براي سال‌هاي ۹۴ تا ۹۶ نشده‌اند.

آتش‌نشانان زاهداني گفتند: حدود ۲۰۰ آتش‌نشان با سوابق بالاي ۱۵ سال در مجموعه شهرداري زاهدان مشغول کارند که هنوز موفق به دريافت مطالبات قديمي سالهاي ۹۴ تا ۹۶ خود نشده‌اند.
اين آتش‌نشانان با بيان اينکه در رأس مطالبات‌شان، تامين معيشت آتش‌نشانان به‌طور شايسته و قانوني قرار دارد، در ادامه، ابراز کردند: مراجعه به مسئولان استاني، شهرستاني و مديران شهري تا امروز بدون نتيجه مانده و به ما پاسخگو نبوده‌اند.
اين افراد تصريح کردند: باتوجه به سختي‌هاي کار و زحماتي که در همه عمليات‌ها متحمل مي‌شويم، حقوق ما به خوبي ادا نمي‌شود. مسئولان به ويژه مجموعه شهرداري زاهدان بايد بيش از اين به خواسته‌ها و مطالبات آتش‌نشانان توجه کنند و قوانين بر زمين مانده از جمله قانون مشاغل سخت و زيان‌آور و يکسان‌سازي حقوق را به درستي و کامل اجرا نمايند.
اين آتش‌نشانان در عين حال از افزايش ساعات شيفت کاري و تنزل مزاياي شغلي خود خبر داده و گفتند: عدم پرداخت حداقل اضافه‌کار ماهانه باتوجه به سخت و زيان‌آور بودن شغل ما، آتش‌نشاني را در شرايط بد معيشتي قرار داده است. طبق ماده ۵۲ قانون کار آتش‌نشانان نبايد از ۶ ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته کار کنند با اين حال با نوبت‌کاري‌هاي ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت، ميزان کارکرد ما در ماه به ۲۴۰ ساعت مي‌رسد.
آن‌ها با اشاره به اينکه آتش‌نشانان بارها در معرض حوادث ناشي از کار قرار مي‌گيرند، اظهار کردند: بالاترين رکن در حوزه مديريت آتش‌نشاني، صيانت از منابع انساني است. داشتن تجهيزات به‌روز آتش‌نشاني اهميت دارد؛ اما عدم توجه به منابع انساني و شرايط زيست آتش‌نشاناني که امنيت جاني ندارند، مضرتر است.
به گفته آن‌ها بخش ديگري از مطالبات آتش‌نشانان زاهداني مربوط به اجراي ناصحيح طرح طبقه‌بندي مشاغل در اين واحد عملياتي است.
اين آتش نشانان ادامه دادند: طرحي که هم اکنون در حال اجراست به صورت سليقه‌اي و غير کارشناسي است و يکسان‌سازي حقوق تا به حال در آتش‌نشاني اعمال نشده است و اين مسئله باعث شده افزايش دستمزد کارکناني که سال ها است در اين واحد عملياتي به کارهاي سخت مشغول هستند، متناسب با سوابق کاري آن‌ها نباشد.
به گفته اين کارکنان؛ بخش ديگري از ناراحتي ما برخوردار نبودن متصديان مشاغل عملياتي آتش‌نشاني غيرمشمول قانون کار چه رسمي و پيماني در ۹ گروه شغلي طبق نامه سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور و استفاده از مزاياي مربوط به آن است.
آتش‌نشانان زاهداني در خاتمه گفتند: هرچند براي بيان مشکلات‌مان بارها به مسئولان رجوع کرده‌ايم؛ اما هنوز کاري انجام نشده است. شهرداري و شوراي شهر گوش شنوايي براي مشکلات ما ندارند، بنابراين اميدواريم مسئولان شهري و سازمان آتش‌نشاني اجراي قانون را دنبال کنند.
 

آخرين خبر سيستان و بلوچستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today